Cestou zo Sebechlieb na Ladzany v okrese Krupina odbočíte vpravo. Po niekoľkých kilometroch vás čaká malá rozprávka. Vinárska osada Stará Hora. Už od roku 1981 je pamiatkovou rezerváciou. Ibaže, počas víkendov najmä rezerváciou živou. Domáci sem nechodia oddychovať, ale robiť. Zväčša do viníc, kde sa pestujú rôzne odrody hrozna, no najmä, pred časom takmer vyhubená, dnes oživovaná biela a červená concordia. Žiadny štep, originál „samoroďák“. Hrozno odolné voči väčšine chorôb, povestné svojimi mimoriadne voňavými plodmi a nesmierne aromatickým vínom.

Vrch Velestúr sa nachádza v hlavnom hrebeni pohoria Kremnické vrchy, približne na pol ceste vzdušnou čiarou medzi Kremnicou a Banskou Bystricou. Je známy najmä tajomným runovým nápisom.

Leží vo výške 1 254 metrov nad morom pri sedle Tri kríže pri vyše 600 - ročnej ceste spájajúcej slobodné kráľovské banské mestá, medenú Banskú Bystricu so zlatou Kremnicou.

Je to aj marketing

Dlhé roky sa o tom len šuškalo. A Dudince, akoby sa za svoju tradíciu hanbili. Okolité vinice totiž len zriedkakedy ponúkajú kvalitné odrody vína. Zato vína samorodého je tu požehnane. V neďalekých Sebechleboch pestovanie voňavej Concordie dokonca rozširujú. Keď sa mohlo toto víno piť na cisárskom dvore vo Viedni i v ďalekom Mexiku, prečo by nebolo dobré znovu aj v Dudinciach. Zvlášť, ak je jeho súčasťou aj voda používaná v kúpeľoch.

Najzaujímavejší nápad, ktorý môže zvýšiť cestovný ruch v obci Želiezovce vymyslela študentka zo Strednej odbornej školy, Pod Amfiteátrom v Leviciach. V spolupráci s predstaviteľmi mesta pripravuje na prvú júlovú nedeľu pre verejnosť prehliadku priestorov kaštieľa rodu Esterházyovcov v Želiezovciach so zaujímavým výkladom. Doplnená bude tónmi diel Franza Schuberta a ochutnávkou skvelej sacherovej torty.

Strana 1 z 45
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Aktuality Články Veľkokrtíšska KOŠTOVKA VÍN 2018