V kategórii Články
Prečítané 137

Noc múzeí a galérií v Stredoslovenskej galérii 2018

(1 Hlas)

Aj tento rok Vás pozývame na obľúbenú Noc múzeí a galérií, počas ktorej bude pre Vás do neskorých nočných hodín pripravený pestrý program v Stredoslovenskej galérii, ako aj v iných múzeách a galériách v Banskej Bystrici a vo Zvolene.

Príďte v sobotu 19. mája 2018 do galérie a prežite chvíle plné zážitkov spojených s umením. Okrem bohatého programu Vám budú sprístupnené aj naše výstavy a stála expozícia, a to od 16.00 do 23.00 hod. 

PROGRAM:

BETHLENOV DOM
Dolná 8
Príďte si do Bethlenovho domu pozrieť výstavu malieb Jany Farmanovej, zažiť tvorivé dielne k výstave a dozvedieť sa viac o novej Stálej expozícii Stana Filka, významného umelca generácie 60. rokov. 

16.00 - 23.00 Výstava malieb Jana Farmanová: V mojich záhradách
Prehliadka zaujímavej výstavy malieb a akvarelov maliarky, ktorá sa vo svojej tvorbe venuje témam „záhrady a prírody“. 

17.00 - 20.00 Tvorivé dielne k výstave Jany Farmanovej
Spolu s pracovnými listami, ktoré sme vytvorili k výstave, si prejdete celú výstavu malieb Jany Farmanovej. Pre rodiny a všetkých od 8 rokov.

20.00 Komentovaná prehliadka Stálej expozície Stana Filka v SSG / Časť prvá: Ján Ballx
SSG vlastní rozsiahlu zbierku diel Stana Filka, neoavantgardného umelca generácie 60. rokov. Kurátorka SSG Vám predstaví nový formát Filkovej trvalej expozície, ktorú realizujú pozvaní autori v reakcii na jeho tvorbu. Autorom aktuálnej prvej časti expozície je psychiater a umelec Ján Ballx.

PRETÓRIUM
Nám. Š. Moysesa 25
V Pretóriu Vás čaká premietanie najlepších detských animovaných filmov z celého sveta, výstava Blažeja Baláža a zaujímavé tvorivé dielne k výstave pre všetky vekové kategórie.

16.00 - 23.00 Výstava Blažej Baláž: ghOstwriter
Prehliadka výstavy trnavského umelca, ktorý vo svojej tvorbe už tri desaťročia využíva text ku kritike inštitucionálneho, politického a ekonomického sveta.

16.00, 17.00 Animované filmy pre deti: premietanie v klube Pretória
Kolekciu najlepších súčasných krátkych filmov pre deti, ktoré nikde inde neuvidíte, pripravili organizátori festivalu animovaných filmov Fest Anča. Deväť snímok z celého sveta, určených najmä pre detského diváka od 4 rokov, je reprezentatívnym výberom plným zábavy, poučenia, jedinečných výtvarných štylizácií a originálnych techník, aké dokáže deťom ponúknuť jedine autorský animovaný film. (pásmo 9 animovaných filmov premietané 2-krát o 16.00 a o 17.00, dĺžka 54 min., bez dialógov)

17.00 - 20.00 Tvorivé dielne k výstave Blažeja Baláža
Na tvorivej dielni preskúmame vzťah obrazu a textu a s písmenami si vytvárať vlastné obrazové kompozície. Vhodné pre rodiny a všetky vekové kategórie.

VILA DOMINIKA SKUTECKÉHO SO ZÁHRADOU
Horná 55
Príďte s nami piknikovať do Skuteckého záhrady, zahrať si obľúbené edukačné hry, oddýchnuť si do čarovnej záhrady a dozvedieť sa viac o vybraných dielach maliara, vile a rodine Skuteckých. Neskoré popoludnie Vás čaká aj detská čitáreň Artfora Banská Bystrica a večer svieži koncert inšpirovaný brazílskou hudbou 70-tych rokov, ktorý Vám v záhrade vily zahrá hudobná skupina Clube de esquiar.

16.00 - 23.00 Prehliadka Stálej expozície Dominika Skuteckého

Od 16.00 Piknik a hry v záhrade vily
Na pikniku v záhrade vily Skuteckých si môžete zahrať naše obľúbené edukačné hry k Stálej expozícii Dominika Skuteckého (TIMELINE, ARTLINE, FASHIONLINE, puzzle, atď.). Najmenších čaká kreslenie kriedami a na papier. Artforum Banská Bystrica pre Vás pripraví širokú ponuku detskej literatúry a zaujímavých kníh o umení a kultúre. Odporúčame priniesť si so sebou aj vlastnú deku.

17.00 Detská čitáreň v záhrade vily: Tri životy Maxi
Monika Perecárová bude čítať z knihy nemeckej autorky Gerti TetznerTri životy Maxi. Špeciálna májová Detská čitáreň, ktorú pravidelne organizujú Artforum Banská Bystrica a Literárna bašta.

18.00 Komentovaná prehliadka Stálej expozície Dominika Skuteckého
V priestoroch pôvodnej neorenesančnej rodinnej vily Dominika Skuteckého je návštevníkom sprístupnená stála expozícia jeho diel. Významný maliar Dominik Skutecký sa v Banskej Bystrici usadil po úspešnom pôsobení vo Viedni a Benátkach. Na komentovanej prehliadke s kurátorkou SSG sa oboznámime s dielom maliara a osudmi jeho rodiny.

21.00 Koncert s projekciou v záhrade vily
Svieži koncert hudobnej skupiny Clube de esquiar bratov Havlíkovcov, ktorí sa inšpirujú brazílskou hudbou 70-tych rokov a pracujú s textami lisabonského básnika Fernanda Pessou. (Juraj Havlík - gitara, spev; Jakub Havlík - bicie, vokály; Marian Vredík - projekcie; Fernando Pessoa - texty/básne)

V spolupráci s Artforum Banská Bystrica a Literárnou baštou.

Partnerské inštitúcie zapojené do Noci múzeí a galérií v Banskej Bystrici a vo Zvolene 2018:
Múzeum SNP 
Stredoslovenské múzeum 
ŠVK - Literárne a hudobné múzeum 
Slovenská národná galéria - Zvolenský zámok 
Lesnícke a drevárske múzeum 
Hodinová veža

Vstupné: 1 € / ZŤP a deti do 6 rokov bezplatne
(vstupenku si stačí zakúpiť v prvej inštitúcii navštívenej v rámci Noci múzeí a galérií 2018 v Banskej Bystrici alebo vo Zvolene a s ňou máte vstup zdarma do ďalších inštitúcií)

Opečiatkovaná vstupenka slúži ako bezplatný lístok
- v MHD v Banskej Bystrici a vo Zvolene od 15.00 do 24.00
- na dobový vlak vypravený zo Zvolena do B. Bystrice a späť 

Pri nazbieraní 4 pečiatok môžete v ktoromkoľvek múzeu alebo galérii vyplniť lístok a zapojiť sa do zlosovania o hodnotné ceny, ktoré prebehne 23. mája 2018.

Tešíme sa na vašu návštevu!

Ďalšie informácie

  • Dátum konania od: sobota, 19 máj 2018
  • Dátum konania do: sobota, 19 máj 2018
Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Aktuality Články Články podľa dátumu: sobota, 15 september 2018