V kategórii Články
Prečítané 120

CISÁRSKE VÍNO

(2 hlasov)

Je to aj marketing

Dlhé roky sa o tom len šuškalo. A Dudince, akoby sa za svoju tradíciu hanbili. Okolité vinice totiž len zriedkakedy ponúkajú kvalitné odrody vína. Zato vína samorodého je tu požehnane. V neďalekých Sebechleboch pestovanie voňavej Concordie dokonca rozširujú. Keď sa mohlo toto víno piť na cisárskom dvore vo Viedni i v ďalekom Mexiku, prečo by nebolo dobré znovu aj v Dudinciach. Zvlášť, ak je jeho súčasťou aj voda používaná v kúpeľoch.

Všetko sa to udialo v 19. Storočí. Lekárnik, ktorý žil v Hokovciach namiešal zmes miestneho vína a vody z Dudiniec o ktorej už vtedy ľudia vedeli, že je liečivá. / Podľa kostrových nálezov tu ľudia žili pri prameňoch už pred 7 000 rokmi./ Toto víno sa dostalo aj na stôl princeznej Sissi, ktorá Dudince navštívila počas svojich ciest po Uhorsku. Táto Dudinská, akosi vylepšená „voda“, jej natoľko chutila, že si ju zobrala aj na cisársky dvor vo Viedni. No a tam sa zapáčila  Maximiliánovi, ktorý bol korunovaný za mexického cisára. Víno si dal posielať aj na svoj mexický dvor.

Lekárnik sa záhadne stratil, nezachovala sa ani receptúra. A predsa to dnes v okolí Dudiniec skúšajú. Študentka SOŠ pod amfiteátrom z Levíc, inak obyvateľka Dudiniec, Katarína Kozelnická šla na to vedecky. Dnes má v ruke novú receptúru, ktorú samozrejme tají.

V každom prípade cisárske víno ožíva a stáva sa súčasťou ponuku na rôznych vinárskych slávnostiach v Dudinciach. A má šancu vydobyť si novú slávu.

Ľubomír Motyčka, poslanec BBSK

 

Ďalšie informácie

  • Dátum konania od: piatok, 14 december 2018
  • Dátum konania do: piatok, 14 december 2018
Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Aktuality Články Články podľa dátumu: štvrtok, 20 september 2018