V kategórii Články
Prečítané 160

Bájny Velestúr

(2 hlasov)

Vrch Velestúr sa nachádza v hlavnom hrebeni pohoria Kremnické vrchy, približne na pol ceste vzdušnou čiarou medzi Kremnicou a Banskou Bystricou. Je známy najmä tajomným runovým nápisom.

Leží vo výške 1 254 metrov nad morom pri sedle Tri kríže pri vyše 600 - ročnej ceste spájajúcej slobodné kráľovské banské mestá, medenú Banskú Bystricu so zlatou Kremnicou.

Pôvod tohto nápisu vyrytého na kolmej skalnej stene pod vrcholom nie je spoľahlivo objasnený ani v súčasnosti. Existovali a existujú rôzne teórie na jeho vznik. Podľa jednej ho vyryli Slovania, ktorí mali na vrchu svoje obetné miesto. Dokazovať by to mal aj samotný názov vrchu Velestúr - Veles aj Tur boli mená bohov, ktorých Slovania uctievali.

Väčšina odborníkov sa však prikláňa k názoru, že ide o falzifikát z 19. storočia, teda z čias národného obrodenia, kedy existovali snahy o dokázanie autochtónnosti Slovanov na našom území (Slovania tu mali žiť ako prvý pôvodný národ). Nech je tomu tak či onak, velestúrsky nápis predstavuje mimoriadne zaujímavú turistickú atrakciu.

Na vrchole Velestúru je monumentálna skala, v ktorej je vyrytý runovým písmom nápis, ktorý bol prekladaný ako:  „Prijechal Silan z Moravy zrumich Kremnitiu te Turo a vsie grada, i be gode po turu dve ste osmdesát“, ktorý v spisovnom slovenskom jazyku znie: „Od severu prišiel Silan a rozbúral Kremnicu i Turovo a všetky hrady, i bolo rokov po Turovi dvestoosemdesiat“.  Falzifikát, alebo prada?

Napriek tomu má v súčasnosti  minimálne vyše 150 rokov a každý kto má záujem  ho môže vidieť. Vrch si veľmi obľúbili najmä súčasní obdivovatelia pohanských náboženstiev, ktorí v blízkosti nápisu na vrchu Smrčník postavili „obetné miesto“ s drevenými staroslovanskými modlami.

Velestúr je prístupný po viacerých značkovaných turistických chodníkoch. Možno sa sem dostať napríklad z Kremnice (okolo chaty Hostinec), zo Skalky priamo po hrebeni, z obce Horné Pršany cez lokalitu Pod Košiarmi a sedlo Tri kríže.

Na turistických smerovníkoch nenájdete nič o Velestúre – treba sa riadiť podľa nápisov o sedle Tri kríže alebo Hostinci.

Potrebné je sa držať modrej značky a dostanete sa na Velestúr – zatiaľ nebola trasa vôbec náročná, po lesnej ceste však prídete k dvom stromom s modrými šípkami, ktoré Vás upozornia, že treba odbočiť doľava a vystupovať do vrchu po niekdajšej historickej ceste k sedlu Tri kríže.

To je najťažšia časť turistickej trasy.Krátkym výstupom sa dostanete do sedla Tri kríže spoznáte podľa toho, že sa tu nachádza drevený trojramenný kríž. Naskytne sa Vám  nádherný pohľad smerom na Banskú Bystricu.  Slovenský klub turistov tu pripravil panoramatickú mapu s názvami vrchov, ktoré vidíte.

Odtiaľ môžete pokračovať smerom na Hostinec po pohodlnej lesnej ceste občerstviť sa, (keď bude otvorený) alebo nenápadným neznačeným chodníkom hneď od panoramatickej mapy sa priamo dostanete na Velestúr.

Vladimír Sklenka

 

Ďalšie informácie

  • Dátum konania od: piatok, 14 december 2018
  • Dátum konania do: piatok, 14 december 2018
Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Aktuality Články Články podľa dátumu: štvrtok, 20 september 2018