V kategórii Články
Prečítané 48

HRUŠOV KEĎ NIE JE PARÁDA

(1 Hlas)
Foto: Eduard Genserek Foto: Eduard Genserek

Hrušov nie je len Paráda.

Hrušov, obec ani nie s 900 obyvateľmi na rozhraní okresov Veľký Krtíš a Levice sa stal známy svojou Parádou. Podujatím spojeným s folklórom, prezentáciou poľnohospodárskej činnosti už zabudnutých čias a ponukou regionálnych jedál. A samozrejme folklórom. Za dva dni prichádza na akciu tradične až okolo 15 000 návštevníkov. A to i napriek nie najlepším cestám i napriek tomu, že obec je vzdialená od väčších miest. Na druhej strane, cesty nie sú preplnené a mierna kopcovitá krajina je neobyčajne príťažlivá.

Zmyslom celého snaženia sa nie je však len jedno podujatie ročne. Keď sa zrodilo, začal v obci narastať záujem o vlastné tradície. A začali sa vytvárať podmienky pre cestovný ruch. Dnes je Hrušov na cykloturistickej magistrále z Dudiniec, denne sem prichádzajú návštevníci z kúpeľov Dudince i od Štiavnických jazier. Často zahraniční, ktorí chcú vidieť niečo originálne. Hľadanie autentiťnosti  je pre záujemcov príznačný.

V Hrušove nájdu hostia  stálu expozíciu starej poľnohospodárskej techniky, kováčsku vyhňu, hrušovský gazdovský dom upravený ako miestne malé múzeum, túfové pivnice a samozrejme ľudí. Tu si kroje neobliekajú len staré ženy, tu sa v nich chodí ešte stále aj do kostola. Nerobia tak všetci, ale tradícia ešte žije. A kroje sa stále šijú aj pre malé deti.

Veľa pracovných príležitostí cestovný ruch ešte neprináša, ale niečo to už je. Tu si vážia aj kofolu, ktorú si kúpi cyklista. Okrem toho, medzitým sa objavili aj prvé ubytovacie možnosti. Asi najatraktívnejšie je ubytovanie na súkromí Bylinka. Spojené aj s bylinnými kúrami.

Chýba výraznejšia propagácia, ale to je už asi choroba mnohých oblastí Slovenska. Hrušov v každom prípade rastie a ponúka aj rôzne animácie, či akési kurzy ľudových remesiel. Okrem iného aj to, ako urobiť tradičnú slamenú strechu.

Domáci sú pohostinní, dokonca s hrdosťou hovoria o svojich predkoch, o tom ako žili a tešia sa zo záujmu verejnosti. Hrušov sa už dnes oplatí vidieť. A možno najmä dnes, keď ešte nie je plný autobusov, keď je autentický, keď je len v štádiu zrodu vyspelého cestovného ruchu.

Ľubomír Motyčka

Ďalšie informácie

  • Dátum konania od: nedeľa, 09 december 2018
  • Dátum konania do: nedeľa, 09 december 2018
Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Aktuality Články Banskobystrický samosprávny kraj podporil prevádzku skibusu