V kategórii Články
Prečítané 92

Výlet do Fiľakova – aj na viac dní

(2 hlasov)

Návšteva Fiľakova je viac ako zaujímavá. Kúsok od mesta je hrad Somoška s unikátnym skalným vodopádom, rovnako blízko je termálne kúpalisko Rapovce a na druhej strane fakticky neexistujúcich hraníc je maďarské centrum geoturizmu Ipoly Tárnocz. No a samotné Fiľakovo je veľmi dobre známe krásnym hradom, tajuplným podzemím. No a to všetko takmer uprostred mesta.

Z kulinárskeho hľadiska trochu kuriózne vychádza, že v tomto meste s väčšinovým maďarským obyvateľstvom sú v reštauráciách najvyhľadávanejšie bryndzové halušky.

Odhaľte tajomstvá múrov a podzemných chodieb Turkami zdolaného strážcu Novohradu

Kamenný svedok pohnutých dejín severnej časti historického Novohradu stojí priamo v meste Fiľakovo, na strmom brale vulkanického pôvodu v CHKO Cerová vrchovina. Hrad bol postavený ešte pred tatárskym vpádom pravdepodobne rodom Kačičovcov. 1. písomná zmienka je z r. 1242, kedy sa Fiľakovo ako útočisko šľachty uvádza medzi hradmi, ktoré odolali útokom Tatárov. Hrad vlastnili viacerí majitelia – uhorskí králi či šľachtické rody. Po zosilnení tureckého nebezpečenstva dal vtedajší majiteľ František Bebek v r. 1554 hrad prestavať na renesančnú pevnosť podľa plánov talianskeho staviteľa A. da Vedano. Doteraz sa zachovalá polygonálna batériová veža volá Bebekovou. Napriek posilneniu pevnosti Turci v r. 1554 hrad získali a na 39 rokov sa stal sídlom najsevernejšieho sandžaku (správny obvod) Osmanskej ríše. Cisárske vojská hrad dobyli naspäť v r. 1593. V priebehu 17.st. bol hrad svedkom stavovských povstaní a musel byť opakovane upravovaný. K významným hradným kapitánom, počas spravovania ktorých hrad i mesto prosperovali a boli obchodným, duchovným a kultúrnym centrom celého regiónu (Fiľakovo bolo nazývané „perlou horného Uhorska“)patrili napr. Tomáš Bošňák(1605 – 1634), František a Adam Vešeléni (1634 – 1656), Štefan Kohári I. (1657 – 1664) či Štefan Kohári II. (1664 – 1682). Počas protihabsburského povstania Imricha Tókóliho sa za výraznej podpory Turkov podarilo v r. 1682 povstalcom hrad dobyť. Hrad vyhorel a odvtedy už zostal v ruinách. Od r. 1972 sa uskutočňovala konzervácia hradných ruín. V r.2008 Hradné múzeum na troch spodných podlažiach zrekonštruovanej Bebekovej veže sprístupnilo stálu expozíciu „Storočia Fiľakovského hradu“a v r. 2011 ďalšiu expozíciu paleontologických nálezov z územia severného Novohradu „Pamiatky skamenelého života v okolí Fiľakova“. Na piatom poschodí Bebekovej bašty sa pravidelne inštalujú krátkodobé výstavy a hradný areál je dejiskom rôznych kultúrnych podujatí počas celého roka. Na podhradskej ulici sprístupnila inštitúcia v roku 2018 dve podzemné chodby vytesané do skaly pod Fiľakovským hradom. V podhradí sa nachádza Novohradské turistické informačné centrum s expozíciou kultúry Palócov.

Ľubomír Motyčka

 

Ďalšie informácie

  • Dátum konania od: utorok, 11 december 2018
  • Dátum konania do: utorok, 11 december 2018
Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Aktuality Články Gajdošské fašiangy