Tlačiť túto stránku
V kategórii Články
Prečítané 138

Plavenie dreva

(1 Hlas)
Foto: Ľubomír Motyčka Foto: Ľubomír Motyčka

Minimálne stredoeurópsky unikát.

Na sklonku osemnásteho storočia sa začali v hlbokých lesoch okolo Banskej Bystrice objavovať vodné žľaby na plavenie dreve. Nakoniec  do súčasnosti prežil iba jeden. V doline Rakytovo. Dostanete sa do nej na konci Dolného Harmanca, smerom z Banskej Bystrice na Martin. Zaparkovať môžete pri budove mestských lesov, ktoré okolité lesy spravujú. Ďalej vedie lesná cesta premenená na náučný chodník. Oplatí sa ísť pešo. Nielen preto, že do doliny je vjazd áut zakázaný. Nádherná a nenarušená príroda vás po štvrť hodine privedie k malému, z hôr sa rútiacemu potoku, ktorý sa tu nedočkavo vlieva do ďalšej riavy. Tu je koniec 2400 metrov dlhej bystriny spútanej dreveným žľabom,  ktorý je zrekonštruovaný bez jediného klinca. Inak, prevýšenie je 280 metrov. Niečo podobné nenájdete minimálne v celej strednej Európe.

Tu sa kedysi plavilo drevo z hôr bez výrazného narušenia prírody. Prinášala ho veselá bystrina. Pravda, bez ľudskej práce to nešlo. Desiatky chlapov stáli pri žľabe a usmerňovali pohyb klátov. Dnes je to prevažne turistická atrakcia. Bez ľudskej práce sa nezaobíde ani dnes.

Cesta k atrakcii nebola jednoduchá. Žľab pustol, stráca funkčnosť. V roku 2001 ho ministerstvo kultúry vyhlásilo za kultúrnu pamiatku a po rekonštrukcii bol vodný žľab sprístupnený verejnosti v apríli roku 2007.

Odvtedy prešli dolinou Rakytovo stovky turistických skupín skoro z celého sveta. Sem sa chodia pozerať Švédi, Rakúšania, Česi a občas aj Slováci. Sú dve možnosti. Kto chce, objedná si kompletné služby, teda aj plavenie dreva. Je to na ľudskú prácu náročné a pre skupiny záujemcov je to pomerne náročné aj finančne. Preto mnohí využívajú prechádzky po náučnom chodníku a prechádzky popri samotnom vodnom žľabe.

Vždy ide o návštevu divokej prírody a vždy je dobré vypočuť si odborný výklad. Vôbec najmúdrejšie je prihlásiť sa. Kontakty nájdete na webovej stránke Mestských lesov Banská Bystrica. Môžete tak urobiť aj na IC Banská Bystrica - Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. , 0907 846 555.

Ľubomír Motyčka

 

Ďalšie informácie

  • Dátum konania od: nedeľa, 20 január 2019
  • Dátum konania do: nedeľa, 20 január 2019
Zdieľajte