Múzeum mincí a medailí v Kremnici

(1 Hlas)

Múzeum mincí a medailí Národnej banky Slovenska je jedinečným špecializovaným múzeom na oblasť numizmatiky.

Návštevníci múzea majú možnosť na piatich poschodiach historickej budovy meštianskeho domu zoznámiť sa s rôznymi druhmi platidiel (predmincové platidlá, prvé mince a bankovky, súčasná obehová mena) a medailérstvom od renesancie až po súčasnosť. Expozícia tiež informuje o histórii a produkcii svetoznámej kremnickej mincovne s viac ako 600 ročnou tradíciou.

Kremnica je historickým centrom ťažby zlata na Slovensku aj slovenského mincovníctva. Mince v miestnej mincovni sa razia už takmer sedemsto rokov. V severozápadnom rohu ústredného námestia v Kremnici sa nachádza budova mincovne. Z vyťaženého kremnického zlata sa spočiatku razili florény a začiatkom druhej tretiny 14. storočia začali s razením dukátov. Historická stavba kremnickej mincovne pôvodne pozostávala z viacerých gotických domov z 15. storočia. V 16. storočí budovy prestavali a architektonicky zjednotili. Dali im podobu stavby s vlastnou fortifikáciou a arzenálom zbraní. Najstaršou časťou dnešnej mincovne je jej juhovýchodné krídlo, kde sa zachovala pôvodná miestnosť bývalej pokladnice zaklenutá na stredný renesančný stĺp.

Hlbšie poznanie mincovníctva a medailérstva v Kremnici poskytuje Múzeum mincí a medailí umiestnené do starého meštianskeho domu južného radu námestia. Mincovňa Kremnica otvorila minciarsku expozíciu, v ktorej Vám ponúka možnosť prezrieť si zaujímavé exponáty v novo zrekonštruovaných priestoroch historickej budovy Mincovne a taktiež jedinečnú prehliadku starej raziarne mincí. Raziareň mincí je srdcom každej mincovne, vrcholí tu vysoko odborný a technologicky veľmi presný proces spracúvania mincových zliatin razbou mincí. Raziareň mincí vznikla pri generálnej prestavbe mincovne v rokoch 1881 – 1889 a stala sa súčasťou súboru budov pochádzajúcich z polovice 15. storočia. Ide o unikátne zachovaný priestor s časťou historického zariadenia. Zachovaný súbor historických raziacich strojov značky Vulkán v priestoroch pôvodnej starej raziarne tvorí technickú historickú pamiatku nadnárodnej kategórie. Na týchto strojoch a v týchto priestoroch sa razili miliardy kusov mincí nielen pre vlastnú krajinu, ale aj pre desiatky štátov celého sveta. V súčasnej dobe je možné nahliadnuť do novej ražebne, kde sa razia slovenské euro mince. V Kremnici majú návštevníci jedinečnú šancu spoznať dejiny peňazí na Slovensku od najstarších čias až po dnešok, samozrejme s dôrazom na produkciu slávnej kremnickej mincovne.

Múzeum mincí a medailí Národnej banky Slovenska je jedinečným špecializovaným múzeom na oblasť numizmatiky. Expozícia Líce a rub peňazí ako jediná u nás komplexne predstavuje dejiny peňazí a medailí na území Slovenska. Za realizáciu tejto expozície získalo múzeum v roku 2003 cenu MÚZEUM ROKA. Návštevníci majú možnosť na piatich poschodiach historickej budovy meštianskeho domu zoznámiť sa s rôznymi druhmi platidiel (predmincové platidlá, prvé mince a bankovky, súčasná obehová mena) používanými na Slovensku a medailérstvom od renesancie až po súčasnosť, oboznámia sa s históriou a produkciou svetoznámej kremnickej mincovne s viac ako 600 ročnou tradíciou, ako aj dejinami slobodného kráľovského banského mesta Kremnice, jeho baníctvom a hutníctvom, s možnosťou návštevy bane v podzemných priestoroch múzea.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.