V kategórii Hrady a zámky
Značky
Prečítané 1272

Kaštieľ v Dolnej Strehovej

(1 Hlas)

Východne od Veľkého Krtíša na juhu stredného Slovenska sa nachádza obec Dolná Strehová známa svojím rokokovo-klasicistickým kaštieľom z 18. storočia, ktorý obklopuje rozsiahly anglický park.

Pôvodný kaštieľ Madáchovcov v roku 1717 vyhorel, zrenovovaná budova sa v roku 1758 znova stala obeťou plameňov. Koncom 18. storočia sa Alexander Madách – starý otec Imre Madácha – pustil do budovania nového rodinného sídla.

Na mieste niekdajšieho kaštieľa tu dnes stojí rokokovo-klasicistická budova. V nej žil a tvoril maďarský spisovateľ a dramatik Imre Madách, autor Tragédie človeka. Madáchova pracovňa, kde sa zrodila slávna Tragédia, je v súčasnosti v stave rekonštrukcie. V ostatných priestoroch kaštieľa majú návštevníci môžnosť oboznámiť sa s nasledovnými výstavami:

Život a dielo Imre Madácha – panelová výstava
Faksimile grafického cyklu : Tragédia človeka od Jánosa Kassa
Faksimile grafického cyklu:  Tragédia človeka od slávneho maliara Mihálya Zichyho
Zoltán Nagy: Hommage a Madách (grafický cyklus z tvorby Z. Nagya)

Kaštieľ je zariadený pôvodným nábytkom a predmetmi osobnej potreby dokumentujúcimi život a dielo spisovateľa, ktorý sa tu narodil, žil aj zomrel. V kaštieli je obnovená výstava s dobovým nábytkom - Tu žil Imre Madách.

V parku kaštieľa sa nachádza hrobka Imre Madácha. Jeho pozostatky exhumovali v roku 1936 a uložili v parku, kde nad ním bdie Adam, sochárske dielo Alojza Rigeleho.

Zdroj: Dajama, SNM-Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku 

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Pamiatky Hrady a zámky Články podľa dátumu: piatok, 11 december 2015