V kategórii Hrady a zámky
Značky
Prečítané 1313

Hrad Dobrá Niva

(1 Hlas)

Hrad Dobrá Niva (alebo aj Dobronivský hrad) je zrúcanina gotického hradu nachádzajúca sa v obci Podzámčok.

Hrad vznikol asi po mongolskom vpáde v druhej polovici 13. storočia ako strážny objekt pri starej obchodnej ceste južne od Zvolena. V listinách sa spomína až v rokoch 1305 - 1306. Bol centrom dobronivského kráľovského majetku až do 16. storočia. V 15. storočí (1424-1486) patril do majetku kráľovien. Hrad bol začiatkom 17. storočia už v takom zlom stave, že sa správa Dobronivského panstva presťahovala do novej budovy, ktorú postavili v podhradí v roku 1609. Na hrade ostala len vojenská posádka. V období renesancie viackrát menil majiteľov, najdlhšie, od roku 1614 do 1804, ho vlastnili Eszterházyovci. Od konca 18. storočia pustol a dnes je konzervovanou zrúcaninou.

Hrad pozostával z dvojposchodového paláca, veže a kamenných hradieb - najznámejšia rytina hradu J. Nypoorta je bohužiaľ iný hrad, ktorý pravdepodobne omylom doplnil na rytinu. Vonkajšie opevnenie bolo zemné. Obranu hlbokých priekop a širokých valov, ktoré sa prstencovito rozkladali okolo kopca, posilňovali určite streľbou z hradu. Nezachovali sa však strieľne, ktoré by tomu nasvedčovali. Vo vonkajšom zemnom opevnení, ktoré pripomína anglický typ hradu motte sú aj stopy po výčnelkoch - akoby flankovacej bašty. Opis hradu z roku 1668 popisuje hradný palác ako kamennú stavbu, ktorú chránili dve brány, bašta a silné opevnenie.

Dnes ja na najvyššom mieste homoľovitého návršia zachované torzo palácovej stavby, ktorá bola nedávno opravovaná. Celkovo je areál hradu udržiavaný a určíte svojim malebným prostredím láka návštevníkov.

Zdroj: wikipédia

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Pamiatky Hrady a zámky Články podľa dátumu: piatok, 11 december 2015