V kategórii Iné pamiatky
Značky
Prečítané 1518

Kláštor v Hronskom Beňadiku

(1 Hlas)

Benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku pochádzajúci z roku 1075 je národnou kultúrnou pamiatkou. Je to druhý najstarší kláštor na území Slovenska.

Protitureckému opevneniu a súboru kláštorných budov dominuje gotický kostol Panny Márie a svätého Benedikta. Kláštorný komplex prešiel počas aktívnej činnosti benediktínov viacerými stavebnými zmenami. Pozoruhodný je bohato členený a kamennými plastikami vyzdobený vstupný portál. Z pôvodnej výzdoby chrámu sa našiel fragment gotickej nástennej maľby s výjavom legendy o svätom Jurajovi.

O vzniku tohto kláštora hovorí dávna legenda. Podľa nej sa kráľ Gejza, ktorý veľmi rád poľoval v okolitých lesoch, stretol s istým človekom. Niektoré pramene hovoria, že to bol jeho príbuzný Šalamún a iné, že sa naňho iba veľmi podobal. Kráľ však bol týmto stretnutím taký dojatý, že založil na tomto mieste benediktínsky kláštor a obdaroval ho značným majetkom.

Benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku je tvorený skupinou opevnených sakrálnych stavieb. Zachovalý kláštor a kostol patria medzi najcennejšie gotické pamiatky na Slovensku a v súčasnosti kláštor stále slúži pre sakrálne účely.

Prehliadka kláštora je možná len pre organizované skupiny a po telefonickom dohovore.

Kláštor v Hronskom Beňadiku patrí medzi Sedem divov Banskobystrického kraja.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Pamiatky Iné pamiatky