V kategórii Iné pamiatky
Prečítané 1477

Mesto Krupina a okolie

(1 Hlas)

Atraktivity na trase

Svätotrojičné námestie - Pseudobarokový mestský dom, Svätotrojičný stĺp

Západná strana mesta - Bazilika narodenia Panny Márie, mestské hradby

Šibeničný kopec -  Kaplnka sv. Anny

Panoráma pod Vartovkou, Vartovka

Sebechleby, Stará Hora

Cca 2-3 hodiny pešou a motorovou dopravou


Podrobný popis trasy a zaujímavostí

Dominantou Svätotrojičného námestia je pseudobarokový mestský dom a niekoľko pôvodných meštianskych domov.

Svätotrojičný stĺp je prvým stĺpom v poradí veľkých morových stĺpov, ktoré sa postavili neskôr v Banskej Štiavnici a v Kremnici. Z trojrohého podstavca  sa týči okosený trojuholníkový pilier s rokajovými ozdobami, na ktorých je umiestnená Svätá Trojica - Otec, syn  a Duch Svätý. Svätci ako sv. Urban, sv. Florián a ochraňovali mesto pred ohnom, morom, krupobitím a od všetkého zlého.

Prechádzkou námestím sa dostanete na jeho západnú, kde môžete obdivovať architektúru Baziliky narodenia Panny Márie. Pôvodne románska mohutná trojloďová stavba patrí medzi najcennejšie historické pamiatky mesta. Interiér ukrýva vzácny krídlový oltár s plastikami zo 16. storočia. Upúta Vás aj opevnenie kostola, ktoré je súčasťou mestských hradieb.

Neďaleko od centra mesta blízko Šibeničného vrchu Vašu pozornosť upúta Kaplnka Sv. Anny.

Éru protitureckého odboja zo 16. storočia pripomína nad mestom týčiaca sa strážna veža Vartovka. Bola súčasťou opevnenia a stala sa symbolom mesta. Dnes slúži ako vyhliadková veža.

V 16. storočí zohrala Krupina významnú rolu v protitureckom odboji. Mesto sa opevnilo aTurci ho nikdy nedobyli. Túto éru pripomína nad mestom sa týčiaca strážna veža Vartovka, ktorá bola v tých časoch súčasťou opevnenia a symbolom mesta. Dnes slúži ako vyhliadka. Čo nedosiahli Turci, dosiahli v ďalších storočiach stavovské povstania, mor a požiare. Veľký požiar koncom 18. storočia mesto takmer zničil a pre Krupinu znamenalo toto obdobie éru úpadku.

V prípade, že máte k dispozícii motorové vozidlo,  môžete sa občerstviť na Sebechleboch, v pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry Stará hora. Vinohradnícka osada s vyše sto vínnymi domčekmi s podzemnými priestormi vznikla pôvodne do tufu vyhĺbených dier a keď sa začalo v okolí Sebechlieb pestovať hrozno, podzemie sa použilo na pivnice. Urobte si čas v poslednú septembrovú sobotu a navštívte podujatie „ Oberačka po Sebechlebsky „ kde okrem vystúpení folklórnych súborov z priľahlého okolia návštevníci majú k dispozícii širokú ponuku jedál pripravených podľa najstarších domácich receptov s ponukou domáceho burčiaka. Súbežne s programom sú prezentované aj ukážky remeselnej ľudovo - remeselnej  výroby na jarmoku a prehliadky súkromných vínnych pivníc spojených s ochutnávkou vín a typickej ľudovej gastronómie.

 

INFORMACIE

Informačné centrum mesta Krupina

Svätotrojičné námestie 6, 963 01 Krupina

+421/45/555 03 86,  +421/45/ 918 869 100

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

www.krupina.sk

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Pamiatky Iné pamiatky