V kategórii Iné pamiatky
Prečítané 2597

Jantárová cesta

(1 Hlas)

Kultúrna trasa, Jantárová cesta bola v minulosti veľmi významnou obchodnou cestou spájajúcou Baltické a Stredozemné more.

Svoje pomenovanie získala podľa jantára, ktorý bol dôležitým obchodným artiklom. Jantárová cesta bola pred stáročiami dôležitou obchodnou tepnou od Baltického k Jadranskému moru, po ktorej prúdil na Slovensko nielen jantár a iné vzácne komodity (napr. dobytok, kože, kožušiny, perie a otroci smerom na juh, a sklenené, strieborné, bronzové a iné výrobky na sever), ale aj kultúrny a spoločenský rozvoj.

Dnešná Jantárová cesta opäť spája sever z juhom, keď poskytuje príležitosť na putovanie krásnou slovenskou krajinou medzi dvoma historickými mestami, Krakovom v Poľsku a Budapešťou v Maďarsku. Cykloturisti aj peší turisti spoznajú menej rozvinuté oblasti slovenského vidieka, ale aj také perly, ako sú lokality Svetového dedičstva UNESCO Banská Štiavnicadrevený artikulárny kostol v Hronseku a autentická dedina Vlkolínec, prejdú cez tri národné parky a spoznajú malé dedinky a ich obyvateľov stredného Slovenska.

 

 

 

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Pamiatky Iné pamiatky