V kategórii Kráľovské a banské mestá
Značky
Prečítané 1536

Banská Bystrica

(2 hlasov)

Krajské mesto Banská Bystrica je najväčším mestom v kraji. Prekrásne okolie mesta, nazývaného aj mesto pod Urpínom, ponúka veľké množstvo možností aktívneho trávenia voľného času, ale aj možností poznávania vzhľadom k tomu, že patrí k štyrom najvýznamnejším kráľovským mestám na našom území.

Miestom, kde dnes stojí Banská Bystrica bolo kedysi križovatkou obchodných ciest a zároveň príroda okolia mesta ponúkala vynikajúce možnosti pre rozvoj baníctva. Práve vďaka ťažbe medi patrila Banská Bystrica k jedným z najbohatších miest stredoveku a často sa preto nazýva medená Banská Bystrica.
Toto miesto má význam nielen v dávnej histórií, ale spája sa s ňou aj moderná história 20. storočia, kedy sa stala centrom Slovenského národného povstania. Práve tieto udalosti pripomína pamätník SNP, v ktorom sa nachádza múzeum SNP mapujúce celý priebeh udalostí. Hodinová veža v centre mesta ponúka jeden z najkrajších pohľadov na mestskú pamiatkovú rezerváciu, ktorej súčasťou je mestský hrad, bývalý barbakan s vežou, stará radnica ale hlavne Thurzov a Matejov dom.
Farský Kostol Nanebovzatia Panny Márie s oltárom od svetoznámeho majstra Pavla z Levoče je najstaršou a dominantnou stavbou Mestského hradu.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Pamiatky Kráľovské a banské mestá