Banská Štiavnica

(2 hlasov)

Krásy mesta ukrytého uprostred Štiavnických vrchov objavili aj svetoví odborníci a práve vďaka jeho neopakovateľnej kráse a atmosfére sa mesto dostalo na Zoznam svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Úžasný prírodný potenciál Štiavnických vrchov bol dôvodom, že mesto Banská Štiavnica sa stala centrom ťažby drahých kovov v celej habsburskej monarchie. Práve tu vznikla Banská akadémia – prvá vysoká škola svojho druhu vo svete. Dnes je Banská Štiavnica mestom, ktoré žije veľkým množstvom kultúrnych podujatí a v okolitých jazerách – tajchoch ponúka v lete nielen kúpanie, ale aj člnkovanie a rybolov. Rastúca kvalita a počet značených cyklotrás zároveň uspokojí všetkých, ktorí majú radi aktívnu dovolenku v prírode. Jednou z najväčších atrakcií regiónu je Banské múzeum v prírode, kde si môžete vyskúšať ako stredoveký baníci fárali do baní a aká ťažká bola ich práca. Historické centrum mesta tvorí pamiatková rezervácia združujúca 360 pamiatkových objektov. Medzi najvýznamnejšie patria Starý a Nový zámok, dnes využívané ako múzeá. Medzi architektonické skvosty patrí aj banskoštiavnická Kalvária, ktorú tvorí 23 sakrálnych objektov.

K najvýznamnejším technickým pamiatkam Banskej Štiavnice a okolia patrí 33 štôlní a šácht, 5 dobývok, 24 vodných nádrží a 8 iných banských objektov. K najnavštevovanejším technickým pamiatkam patrí Banské múzeum v prírode, Šachta Glanzenberg, Kammerhof a Berggericht so vzácnymi exponátmi baníctva, banskej vedy, techniky, školstva a knižnej kultúry ako aj nerasty a minerály z celého sveta.
Dôkazy o slávnej minulosti baníctva v Banskej Štiavnici predstavujú aj zachované ťažné veže, haldy, priemyselné a účelové objekty súvisiace s baníctvom. Je na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

V slávnom baníckom meste Banská Štiavnica, ležiacom uprostred nádhernej prírody Štiavnických vrchov sa zachovalo veľké množstvo hodnotných technických pamiatok, ktoré dokumentujú vyspelosť miestnej tradičnej banskej činnosti. Jeho neoddeliteľnou súčasťou sú aj objekty prvej Baníckej a lesníckej akadémie v Európe.
Známa je najmä dedičná štôlňa Bieber nazvaná po zámožnej štiavnickej rodine z 15. storočia. Je dlhá 5 670 m. Šachta Ondrej je turisticky prístupná ako súčasť štiavnického Banského múzea v prírode. Je hlboká 433 m. Spolu so štôlňou Bartolomej slúži ako podzemný skanzen. Banskou technickou pamiatkou v meste je aj historická budova Klopačky zo 17. storočia.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.