V kategórii Kráľovské a banské mestá
Značky
Prečítané 1434

Zvolen

(1 Hlas)

Nie je nič jednoduchšie ako nájsť a navštíviť mesto Zvolen, ktoré vďaka svojej polohe predstavuje križovatku cestných a železničných ťahov celoslovenského významu.

Význam mesta vzrástol po udelení výsad kráľovského mesta a po vybudovaní zvolenského zámku, ktorý bol v čase Tureckých vpádov uzatvorený do kamenných hradieb a stal sa obrannou baštou stredoslovenských banských miest.
V súčasnosti je Zvolenský zámok sídlom Slovenskej národnej galérie, ktorej súčasťou sú kópie diel Majstra Pavla z Levoče, transfery gotických nástenných malieb a diela európskych výtvarných umelcov.

Mesto Zvolen je tradične späté s drevárskou výrobou o čom svedčí jediná vysoká škola na Slovensku špecializujúca sa na odbor drevárstvo a lesníctvo ale aj viaceré inštitúcie zamerané na lesníctvo, spracovanie dreva a životné prostredie, ktoré tu majú svoje sídla.
Prehliadka mesta Zvolen by určite nebola kompletná bez návštevy Pustého hradu na vrchu pohoria Javorie. Zo Starého zvolenského hradu ako sa Pustý hrad často nazýva zostala len zrúcaniny, ktoré svojou rozlohou patria k najväčším nie len na Slovensku ale aj v Európe. V južnej časti bývalého opevnenia sa zachovala prechodová vežová brána, ktorá sa stala jeho symbolom. Od začiatku deväťdesiatych rokov na Pustom hrade prebieha úspešný archeologický výskum vďaka ktorému sa našli stopy opevnenia z mladšej doby bronzovej. Aj napriek archeologickému výskumu je areál hradu sprístupnený a vedie k nemu náučný chodník.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Pamiatky Kráľovské a banské mestá