V kategórii Kráľovské a banské mestá
Značky
Prečítané 1489

Kremnica

(2 hlasov)

Kremnica vznikla v roku 1 328, kedy kráľ Karol Róbert udelil baníckej osade privilégiá slobodného kráľovského banského a minciarskeho mesta.

Kremnica patrí medzi chýrne stredoveké mestá, stojace v čase svojej slávy v centre pozornosti panovníkov, ktorí sa ju usilovali dobyť a získať pre seba. Príčinou ich záujmu boli bohaté zlaté bane. Predpokladá sa, že zlato a striebro sa v Kremnici a jej okolí ťažili už od 10. storočia, skutočný rozmach ťažby však nastal až začiatkom 14. storočia.

Uhorský kráľ Karol Róbert z Anjou udelil Kremnici privilégiá slobodného kráľovského banského a minciarskeho mesta a zároveň tu založil mincovňu. Kremnické dukáty, tzv. florény, patrili k najhodnotnejším a k najvyhľadávanejším minciam v Európe. Historické jadro Kremnice spolu s mestským hradom vytvára medzi typmi stredovekých jadier miest skutočne unikátny súbor svojsky riešeného gotického urbanizmu.

Dnešných návštevníkov neláka do Kremnice zlato, ale bohatá história, zachované pamiatky a krásna príroda s dobrými podmienkami na šport a turistiku vo všetkých ročných obdobiach.Zároveň ju urobil sídlom banskej a mincovnej komory a umiestnil do nej kráľovskú mincovňu. Expozície Múzea mincí a medailí približujú históriu mesta, baníctva a mincovníctva a sprístupňujú predmety súkromných aj verejných zbierok.

Prechádzka podzemím štôlne Andrej ponúka zažiť atmosféru starých banských diel, mincovňa otvára priestory pôvodnej raziarne, kde sa razili miliardy kusov mincí.

Podujatia ako Hudba pod diamantovou klenbou, Kremnický hradný organ, či Kremnické gagy počas leta už tradične oživia mesto. Kremnické vrchy a 11 km vzdialená Skalka v zime lákajú desiatkami kilometrov upravovaných lyžiarskych bežeckých tratí pre rekreačných, ale aj náročných lyžiarov, v letnom období ponúkajú podmienky pre pešiu turistiku, ako aj cykloturistiku.

Kremnica je aj synonymom pohody v termálnych vodách.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.