V kategórii Pamiatky ľudovej architektúry
Značky
Prečítané 1273

Ľudová architektúra

(1 Hlas)

Obec Drábsko bola osídlená drevorubačmi z Oravy, ktorí sem prišli v roku 1810 po rozsiahlom lesnom polome.

V 2. polovici 19. storočia tu vznikli sklárske huty, ktoré fungovali do dvadsiatych rokov 20. storočia. Obec sa nachádza pri prameni rieky Rimavica. Obyvatelia sa živili prácou v lese, výrobou šindľov a skromným poľnohospodárstvom. Ľudová architektúra sa zachovala najmä v miestnej časti Kysuca.

Odľahlá vysoko položená osada Kysuca, ktorá je súčasťou podpolianskej lazníckej obce Drábsko, predstavuje jednu z najzachovalejších oblastí ľudovej architektúry na Slovensku. Historická zástavba s pôvabnými ľudovými drevenicami, hospodárskymi dvormi, sýpkami, kaplnkou a malou zvonicou sa tu zachovala v temer nezmenenej podobe najmä preto, že osada bola v 80-tych rokoch 20. storočia vysídlená. Osada Kysuca sa nachádza v lone krásnej stredoslovenskej prírody, je obklopená hlbokými zalesnenými dolinami, rozľahlými lúkami a pasienkami a jej návšteva predstavuje krásny zážitok predovšetkým pre cykloturistov.     

Osadu po spoločenských zmenách v 90. rokoch "objavili" ľudia, ktorých fascinoval život na vidieku, v lone prírody a podujali sa ju zachrániť. Od obce postupne odkúpili chátrajúce domky a začali ich renovovať. Dnes nájdete v osade asi 20 citlivo zrekonštruovaných dreveníc. Návštevníci tam uvidia nielen drevené domky, ale aj hospodárske dvory, sýpky, či malú kaplnku, zasvätenú sv. Anne.           

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Pamiatky Pamiatky ľudovej architektúry