V kategórii Pamiatky ľudovej architektúry
Značky
Prečítané 1314

Stará Hora

(1 Hlas)

V južnej časti Štiavnických vrchov v obci Sebechleby sa nachádza lokalita Stará hora, ktorá tvorí pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Obec Stará Hora je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a podlieha rovnakému režimu ochrany, ako napríklad známejší Vlkolínec či neďaleké Brhlovce so skalnými obydliami. Pamiatkovo chránené sú jednopriestorové a dvojpriestorové vinohradnícke domčeky so stĺpovým podstením, ktoré sú predstavené pred vytesané pivnice do tufu. Vo väčšine domčekov prakticky nikto nebýva a slúžia, resp. slúžili výhradne na výrobu a skladovanie vína. Zaujímavé je centrum osady, ktoré tvorí malé vretenovité námestie s Kaplnkou svätého Urbana.

Osada Stará Hora vznikla niekedy v 16. storočí v čase tureckých výprav a bojov. V tejto zalesnenej oblasti nachádzali útočisko obyvatelia Sebechlieb pred nájazdmi Turkov. Na bývanie si kopali do brala diery väčších rozmerov, kde sa ukrývali pred tureckými nebezpečenstvom. Z tohto obdobia bol odvodený aj názov lokality Stará Hora.

V 17. storočí sa začalo v Sebechlebskej oblasti s pestovaním hrozna. Klčovali sa lesné porasty a vysádzali vinohrady. Tak vznikla požiadavka na dobré pivnice na uskladnenie vína. Postupne sa pivnice rozširovali a začali sa stavať nadstavby, ktoré slúžili na obývanie v čase vinohradníckych prác.

www.starahora.sk

 

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.