V kategórii Pamiatky zapísané v zozname UNESCO
Značky
Prečítané 1378

Drevený kostol v Hronseku

(7 hlasov)

Drevený artikulárny kostol nachádzajúci sa v obci Hronsek neďaleko Banskej Bystrice je zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Pri jeho stavbe museli byť dodržané prísne podmienky, výstavba musela byť výhradne z dreva bez použitia klincov, kostol musel byť postavený v priebehu jedného roka a nesmel mať vežu a vchod priamo z ulice.

Kostol je známy aj tým, že sa v ňom sobášil významný štúrovský básnik Andrej Sládkovič s Hronsečankou Júliou Senkovičovou.

Vznik dreveného artikulárneho kostola Hronsek determinovali viaceré historické udalosti. Kostol bol postavený na základe uznesenia Šopronského snemu z roku 1 681, podľa ktorého sa dovoľovalo evanjelikom postaviť v každej stolici dva kostoly, avšak za veľmi prísnych podmienok. Kostol v Hronseku bol teda spádovým kostolom pre celú severnú časť Zvolenskej stolice. Bol postavený v zmysle podmienok stanovených 25. a 26. článkom šopronských artikul (článok po latinsky – articulus) na základe ktorých: musel byť kostol postavený celý z dreva; bez použitia jediného železného klinca; musel byť postavený za jeden rok; bez hlavného vchodu do dediny; bez veže. Chrám bol dostavaný v roku 1 726. Miesto na ktorom stojí hronsecký kostolík je bývalé hronovisko. Kapacita dosahuje až 1 100 miest na sedenie. Presvetlenie interiéru je riešené prostredníctvom 30 okien z fúkaného skla v tvare šesťuholníkov. Originalitou kostola v Hronseku je hrazdená drevená konštrukcia. Unikátne je aj použitie drevených dubových kolíkov. Kostol je jedinečný svojou bohatosťou európskych stavebných prvkov. Spájajú sa tu prvky škandinávskej, nemeckej, iónskej aj slovanskej architektúry. Drevený artikulárny kostol v Hronseku je jediný kostol na Slovensku, ktorý disponuje škandinávskymi architektonickými prvkami. Taktiež je jediný drevený kostol svojho druhu na Horehroní. Jeho organ bol postavený v roku 1 764. Nádvorie kostola zdobia 4 mohutné lipy. Súčasne s kostolom bola postavená aj zvonica tiež z roku 1 726. V roku 2 008 bol (spolu s ďalšími siedmimi drevenými kostolmi Karpatského oblúka) zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Pamiatky Pamiatky zapísané v zozname UNESCO