FUJARA – súčasť nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO

(4 hlasov)

V roku 2005 bol tento originálny dychový nástroj zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Je symbolom Podpoľania a používali ju hlavne pastieri oviec na pastvinách. Piesne sú v prevažnej miere pomalé a ťahavé s ľúbostnou, tanečnou alebo zbojnickou tematikou. Je raritou medzi hudobnými nástrojmi, ktorá vznikla u pastierov na strednom Slovensku. Dosahuje dĺžku 180 cm.

Podpoľanie je typické lazníckym osídlením a ponúka množstvo aktivít na vidieku, akými sú účasť na farmárskych a domácich prácach, výroba syrov, vína, oboznámenie sa s výrobou keramiky a inými ľudovými remeslami. Hoci sa fujara považuje za symbol Podpoľania, odborníci jej rodisko lokalizujú do okolia Slovenskej Ľupče a obcí ležiacich severne od Banskej Bystrice. Je totiž zrejme príbuznou trojdielnej drevenej gotickej basovej píšťaly, ktorá sa počas tureckých vojen dostala k Slovenskej Ľupči s plukom žoldnierov zo západnej Európy a postupne sa vyvíjala do dnešnej podoby.

K obľúbeným aktivitám na Podpoľaní rozhodne patrí aj pozorovanie prírody, vtákov, zvierat, poľovníctvo a rybárstvo, jazdenie na koňoch, ale aj opekačky, a rôzne festivaly. Je vstupnou bránou do chránenej krajinnej oblasti Poľana. Tento horský masív patrí medzi prírodné osobitnosti regiónu. Je to naše najvyššie sopečné pohorie, kde sa vulkanickou činnosťou vytvorila mohutná sopka s priemerom 20 km, čím sa zaraďuje medzi najväčšie vyhasnuté sopky v Európe. Od roku 1990 je územie vyhlásené za biosférickú rezerváciu v rámci programu UNESCO Človek a biosféra a je súčasťou medzinárodnej siete chránených území UNESCO.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Pamiatky Pamiatky zapísané v zozname UNESCO