V kategórii Technické pamiatky
Značky
Prečítané 1772

Turecký most v Hnúšti

(1276 hlasov)

Neďaleko Hnúšte sa nachádza ojedinelý stavebný objekt starý niekoľko storočí – jednoklenbový kamenný most z obdobia tureckého pustošenia, cez ktorý viedla vtedajšia vojenská a obchodná cesta. Je to najstarší funkčný most, po ktorom sa dá z Hnúšte prekročiť rieka Rimava.

Legenda hovorí, že ide o mosty z obdobia tureckého pustošenia zo 16. storočia. Ak by to bola pravda, mosty by mali takmer 500 rokov – archívne pramene, ktoré by legendu mohli potvrdiť, však neexistujú.

Na mape z prvého uhorského vojenského prieskumu, ktorý vykonávali v rokoch 1763 – 1787, ešte tieto mosty zaznačené nie sú a ťažko predpokladať, že by vojenská mapa strategické objekty ako mosty opomenula. V ďalšom vymeriavaní, ktoré prebiehalo v rokoch 1806-1869 je už oba mosty na mapách jasne vidieť. Preto je pravdepodobné, že boli postavené až po roku 1780 v súvislosti so začiatkom banskej činnosti na úpätí vrchu Ostrá, keďže vyťaženú rudu bolo treba prepraviť do hámrov, ktoré vznikli koncom 18. storočia v časti Maša, avšak na opačnej strane rieky.

Napriek tomu, že legenda o tureckých mostoch je pravdepodobne iba legendou, je nespochybniteľné, že ide o najstaršie funkčné mosty, po ktorých sa dá prekročiť Klenovská Rimava a sú staré minimálne 200 rokov.

 

 

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Pamiatky Technické pamiatky Hodrušské tajchy