V kategórii Technické pamiatky
Značky
Prečítané 1350

Baňa Schopfer

(2 hlasov)

Baňa Schopfer bola jednou z najväčších banských prevádzok od 18. storočia.

Dnes sú zachované dve štôlne – Ján Nepomuk v areáli Dolného banského závodu a Dolná Schopfer štôlňa v areáli sídla Gerambovskej banskej únie v Jalšovej doline. Navzájom sú prepojené podzemím. Pri oboch štôlňach sú zachované opravené portály s kópiami sôch patrónov baní. Sú zapísané ako súčasť svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V bani sú ukryté pozostatky trojice podzemných gápľov – teda ťažných strojov poháňaných koňmi a obrovské otvorené priestory.

Koncom  19. stor. Dolná štôlňa  Schöpfer stratila význam ako ťažobná štôlňa, mala však veľký význam ako fáracie a vetracie dielo bane Schöpfer. Dobývacie práce v bani Schöpfer boli definitívne ukončené v roku 1955. Spodných 8 obzorov pod obzorom Ján Baptista bolo v 60. a 70. rokoch zaplavené odpadovým pieskom z úpravne medených rúd. 
Vlastný portál  štôlne bol v 70. rokoch zamurovaný, neskôr zasutený náplavmi Jalšovského potoka. V rokoch 2003 -2004 bol z iniciatívy Občianskeho združenia Kerling v Hodruši-Hámroch portál dolnej štôlne Schöpfer kompletne zrekonštruovaný včítane obnovenia podzemného vedenia Jalšovského potoka .
V roku 2006 bolo pri kostolíku obnovenom v roku 2005 z iniciatívy a spolufinancovaním OZ Kerling a obce Hodruša- Hámre postavené malé prírodné javisko – amfiteáter  s prenosným sedením pre cca 100 ľudí.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Pamiatky Technické pamiatky Hodrušské tajchy