V kategórii Technické pamiatky
Značky
Prečítané 1533

Štôlňa Andrej

(0 hlasov)

V roku 1982 sa uskutočnila zarážka štôlne Andrej, ktorá sa nachádza neďaleko šachty Ludovika v severozápadnej časti Kremnice.

Po 26. rokoch od začiatku podrobného geologického prieskumu bolo slávnostne otvorené Banské múzeum v štôlni Andrej, ako spomienka na baníkov, ktorí vynášali z útrob zeme vzácny kov – zlato. Štôlňa Andrej je sprístupnená v dĺžke 660 m. Expozícia približuje prácu baníkov v originálnom prostredí, ktoré toto mladé banské dielo umožňuje. V štôlni sú rôzne stroje, zariadenia, vybavenie pracovísk a spôsob zabezpečenia banských diel. Atmosféra podzemných priestorov umožní vžiť sa návštevníkom do podmienok práce baníkov v blízkej aj dávnej minulosti.

Pozývame Vás do banského múzea v štôlni Andrej v Kremnici, ktorú nazývajú aj „križovatka storočiami.“ Počas 60. minút absolvujete dobrodružnú prechádzku časom - uvidíte exponáty z 20. až 17. storočia, oboznámite sa s históriou dobývania zlato-striebornej rudy, z ktorej sa v 14. a 15. storočí vyrobila podstatná časť zlata v Európe. Štôlňou prejdete v prilbách s „čelovkami“ a ručnou lampou približne 60 m pod povrchom. Banské múzeum v štôlni Andrej dopĺňa náučný chodník „Po stopách tisícročnej histórie baníctva v Kremnici“, nachádzajúci sa neďaleko štôlne.

 

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Pamiatky Technické pamiatky Hodrušské tajchy