V kategórii Technické pamiatky
Prečítané 2491

Huta v Červeňanoch

(2 hlasov)

Huta v Červeňanoch patrí medzi atraktívne technické pamiatky nielen na Gemeri, ale aj celom Slovensku. Je situovaná v obci Sirk, časť Červeňany.

Bola uvedená do prevádzky v roku 1871 a postavená je z lomového kameňa na štyroch mohutných pilieroch o priemere 4 x 4 m. Vysoká pec mala pôvodne výšku 13,47 m a užitočný objem 40 m3. Na dodávku vetra slúžilo dúchadlo, poháňané parným strojom. Vzduch sa ohrieval v liatinovom ohrievači s vertikálnymi rúrami, vykurovanom vysokopecným plynom. Para sa vyvíjala v dvoch parných kotloch, vykurovaných tiež vysokopecným plynom. Spracuvávali v nej hematitovú rudu z ložísk v železníku, Hrádku, Dobšinej a Rožňave. V prevádzke bola do roku 1903 ako o súčasť Coburgovho železiarskeho podniku.

Táto vysoká  pec v Červeňanoch spracúvala limonit a siderit "predpražený" v milieroch (podobne ako drevné uhlie). Pracovalo tu okolo 25 robotníkov, pec bola v prevádzke až 44 týždňov v roku, vyrábala surové železo. 

Pec bola zrekonštruovaná naposledy v roku 1970. Dnes je okolie udržiavaná pre turistov, boli tam umiestnené lavičky a vysadené stromy. Stručnú históriu železiarní na Slovensku vysvetľuje umiestnená informačná tabuľa.

 

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Pamiatky Technické pamiatky Štôlňa Andrej