Chránená krajinná oblasť Štiavnické vrchy sa v Banskobystrickom samosprávnom kraji rozprestiera na území okresu Banská Štiavnica.

Chránená krajinná oblasť Ponitrie na území Banskobystrického samosprávneho kraja patrí do geomorfologického celku Vtáčnik a zasahuje do okresov Žiar nad Hronom, Žarnovica, Nitra, Prievidza, Topoľčany, Zlaté Moravce.

Banskobystrický samosprávny kraj disponuje vzácnymi geologickými a montánnymi hodnotami, ktoré vytvárajú výborné podmienky pre rozvoj geoturizmu.

Územie Banskoštiavnického geoparku  sa nachádza v Štiavnických vrchoch a predstavuje výnimočné ekologické,  geologické a banícke hodnoty.

   Nie nadarmo sa hovorí, že príroda je úžasná čarodejka. Dokáže nás vtiahnuť do svojich osídiel a ponúknuť nevídané zážitky. A práve výlet do Vydrovskej doliny pri obci Čierny Balog je ako stvorený na spoznávanie a aktívne vnímanie prírody, pretože ponúka jedinečné turistické atrakcie.

Lesnícky skanzen Čierny Balog vo Vydrovskej doline bol založený v roku 2002. Podstatou múzea je 3 300 m dlhý chodník lesného času, kde je viac ako 66 náučných zastávok.

Arborétum Kysihýbel v blízkosti mesta Banská Štiavnica predstavuje územie rýchlorastúcich cudzokrajných drevín hlavne z oblasti Severnej Ameriky. Arborétum je stále živým a funkčným pokusom pozorovania aklimatizácie cudzokrajných rastlín.

Približne 3 kilometre od centra mesta Zvolen, v povodí stredného Hrona sa nachádza významné arborétum Borová Hora, ktoré sústreďuje pôvodné druhy drevín.

Je najdlhšou a zároveň najhlbšou jaskyňou na území banskobystrického kraja. Má dĺžku 19 km a hĺbku 320 m.

Nachádza sa neďaleko Banskej Bystrice, v doline Harmanca, v južnej časti Veľkej Fatry.

Strana 1 z 4
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Príroda Články podľa dátumu: sobota, 27 august 2016