V kategórii Chránené územia
Značky
Prečítané 1539

Národný park Muránska planina

(3 hlasov)

Územie Muránskej planiny sa nachádza v západnej časti Slovenského Rudohoria a predstavuje geomorfologicky významné krasové územie.

Jeho jadro tvorí vápencovo - dolomitická planina s početnými krasovými útvarmi. Vďaka jej neprístupnosti a odľahlosti sa zachovali prirodzené ekosystémy.

Oblasť je vhodná pre pešiu, lyžiarsku turistiku ale na svoje si určite prídu aj cyklisti. Najzaujímavejším miestom je okolie zrúcaniny Muránskeho hradu. Na jeho území sa nachádza viac ako 150 nesprístupnených jaskýň vyše 50 ponorov a vyvieračiek, ale aj množstvo povrchových krasových javov, ako sú škrapy, krasové jamy, závrty, tiesňavy, skalné veže, bralá a pod.

Zvláštnosťou národného parku je chov polodivokých koní – huculov pre potreby lesného hospodárstva. Najvyšším vrcholom je Fabova hoľa (1 439 m n. m. ). Najrozsiahlejším jaskynným systémom je Bobačka (2 221 m dlhá výverová jaskyňa so sifónmi, podzemnými jazierkami a kvapľovou výzdobou). Celková dĺžka krasovej oblasti od Červenej Skaly po západné výbežky za Tisovcom dosahuje cca 25 km.

Príroda Muránskej planiny je bohatá na vzácne a málo pozmenené spoločenstvá rastlín a živočíchov. Rastlinstvo národného parku sa radí k najzaujímavejším spomedzi ostatných orografických celkov. Zastúpené sú horské, alpínske i subalpínske druhy. Rastie tu viac ako 90 chránených druhov. Domov tu majú napríklad medveď, vlk, rys, mačka divá, vydra, ale i orol skalný a orol krikľavý, sokol rároh, výr skalný, strnádka cia. V jaskyniach žije viacero druhov netopierov. Sedlo Zbojská, ako aj samotný Tisovec a Muráň sú výbornými východiskami na turistiku v rámci Muránskej planiny. Prednosťou územia z hľadiska cestovného ruchu je vysoká atraktívnosť prírodného prostredia a kultúrno – historického dedičstva.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Príroda Chránené územia Články podľa dátumu: nedeľa, 21 október 2018