V kategórii Chránené územia
Prečítané 2352

Chránená krajinná oblasť Ponitrie

(3 hlasov)
zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Vtacnik_panorama1.jpg zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Vtacnik_panorama1.jpg

Chránená krajinná oblasť Ponitrie na území Banskobystrického samosprávneho kraja patrí do geomorfologického celku Vtáčnik a zasahuje do okresov Žiar nad Hronom, Žarnovica, Nitra, Prievidza, Topoľčany, Zlaté Moravce.

Vyhlásená bola v roku 1985 a jej celková rozloha predstavuje 37 665 ha. Nachádza sa v dvoch odlišných orografických celkoch - Tribeči a Vtáčniku, v intenzívne osídlenej a poľnohospodársky využívanej krajine. Líšia sa po stránke geologickej stavby, typológie lesov, rastlinných a živočíšnych spoločenstiev.

Zo zástupcov fauny Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie si pozornosť zaslúži výskyt rysa a mačky divej ako pôvodných šeliem. Ďalej sa v nej vyskytuje jelenia, v nižších polohách srnčia a diviačia zver. Veľmi dobre sa v Tribeči darí danielej a muflónej zveri, ktorá bola na Slovensku introdukovaná v roku 1867. Zo vzácnych dravcov sa v oblasti vyskytuje orol krikľavý, orol kráľovský, hadiar krátkoprstý a včelár obyčajný.

Najvyšším vrcholom je Vtáčnik /1346m/. Územie je členené priečnymi zníženinami, riekami a náplavovými kužeľmi. Krasové procesy spôsobili vznik krasových javov /Svoradova jaskyňa/. Vyše 92 percent územia patrí do lesového pôdneho fondu. Celkom sa tam vyskytuje 101 druhov drevín, z ktorých je 73 pôvodných. Veľmi bohatá je fauna teplomilných lesostepných živočíchov, z ktorých je vyše 140 druhov chránených. Súčasť chránenej krajinnej oblasti Ponitrie je aj Nitriansky lesopark.

http://chko-ponitrie.oma.sk/

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Príroda Chránené územia Články podľa dátumu: nedeľa, 21 október 2018