V kategórii Chránené územia
Prečítané 1631

Chránená krajinná oblasť Poľana

(5 hlasov)

Horský masív Poľana patrí medzi prírodné osobitosti regiónu. Je to naše najvyššie sopečné pohorie, kde sa vulkanickou činnosťou vytvorila mohutná sopka s priemerom 20 km, čím sa zaraďuje medzi najväčšie vyhasnuté sopky v Európe.

Od roku 1990 je územie vyhlásené za biosférickú rezerváciu UNESCO a je súčasťou medzinárodnej siete chránených území UNESCO. V centrálnej časti územia sa pôsobením eróznych a denudačných procesov zachovala typická kotlovitá prehĺbenina – kaldera (stratovulkán s dvojvrcholom Poľany a kalderou – terajšie Kyslinky). Povrch Poľany spestrujú skalné útvary, napr. Kaľamárska alebo Melichova skala. Zaradená je do medzinárodného programu Človek a biosféra (MAB).

Biosférické rezervácie slúžia ako príklad trvalo udržateľného života, prijateľnej rovnováhy a vzájomného vzťahu človeka s prírodným prostredím. Zohrávajú významnú úlohu nielen pre miestne obyvateľstvo, ale poznatky z takého územia sú potrebné pre celú spoločnosť a sú základným pilierom vízie biosférických rezervácií pre 21. storočie, ktorá bola formulovaná v záveroch Sevillskej konferencie v roku 1995 a Limskej konferencie v marci 2016 .

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Príroda Chránené územia Články podľa dátumu: nedeľa, 21 október 2018