V kategórii Prírodné zaujímavosti
Značky
Prečítané 1861

Korvínova Lipa

(3 hlasov)

Patrí medzi najstaršie stromy na Slovensku, rastie na hrade Ľupča, postavenom na kopci nad obcou Slovenská Ľupča neďaleko Banskej Bystrice.

Podľa odborníkov môže mať viac ako 700 rokov, pričom vychádzajú z dobových rytín, na ktorých je zobrazená. Údajne ju tam zasadili po dokončení hradnej studne v roku 1271. Známa je tiež ako Korvínova lipa, v 15. storočí pod ňou mal rád sedávať vtedajší kráľ Matej Korvín. Obvod lipy, ktorú poznamenal čas a spevňujú ju kovové obruče, je približne 770 centimetrov.

Hrad Ľupča postavili ako poľovnícke sídlo ešte pred rokom 1250 a slúžil kráľovskej rodine. Postupne menil majiteľov, ktorí si ho prispôsobovali svojim požiadavkám. V roku 1860 vyhorel a po požiari ho prestavali na sirotinec. V minulom storočí bol aj hospodárskou budovou, v 2. svetovej vojne ho využívalo vojsko, potom v ňom sústredili rehoľné sestry. V 80. rokoch 20. storočia hrad dostal do užívania vtedajší Socialistický zväz mládeže a začiatkom 90. rokoch spomínaného storočia ho prevzal Krajský pamiatkový ústav Banská Bystrica. Keďže ho trvalo využívali, prežil a bol pomerne dobre zachovaný.

Tento strom má vysokú kultúrno-historickú hodnotu a veľký význam aj ako objekt výskumu a vedy. Patrí medzi najvýznamnejšie historické stromy na Slovensku. Na zachovalých historických rytinách z najstarších období kaštieľa bola táto lipa vyobrazovaná už ako mohutný strom. Značne vysoký vek a nepriaznivé poveternostné podmienky poznačili túto lipu tak, že sa museli ošetriť dutiny a kmeň musel byť stiahnutý obručami. Aj napriek poškodeniu táto lipa veľkolistá prežila do dnešných čias a je živým pamätníkom Ľupčianskeho hradu.

 
Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Príroda Prírodné zaujímavosti