V kategórii Prírodné zaujímavosti
Prečítané 1641

Jaskyňa mŕtvych netopierov

(1 Hlas)
Jaskyňa mŕtvych netopierov http://schv.4d.sk/foto_jmn1.html

Je najdlhšou a zároveň najhlbšou jaskyňou na území banskobystrického kraja. Má dĺžku 19 km a hĺbku 320 m.

Svoje pomenovanie získala podľa kostičiek netopierov, ktoré sa nachádzajú v celej jaskyni a sú staré takmer 6 000 rokov. Nachádza sa v centrálnej časti hrebeňa Nízkych Tatier v Ďumbierskom vysokohorskom krase (1 750 m n.m.).

Relatívne drobný, hlboko zavrásnený vápencový masív Kozích Chrbtov s dĺžkou 2 km a šírkou len 300 m obsahuje vo svojich útrobách množstvo chodieb v doposiaľ známych 14 poschodiach a dvoch paralelných vetvách.

Najväčší podzemný priestor - Bystrický dóm, sa nachádza na 7 poschodí v hĺbke 180 m, a jeho objem dosahuje 52 500 m3. Medzi jedinečné zaujímavosti jaskyne patrí výskyt vulkanických hornín kriedového veku.

V okrajových častiach jaskyne sa nachádzajú kostrové zvyšky kún, medveďov ba dokonca i kozy. Jaskyňa má priemernú teplotu +3,5 °C, avšak niektoré zaľadnené časti dosahujú celoročný priemer len +1°C.

Návšteva Jaskyne mŕtvych netopierov umožní stať sa na chvíľu jaskyniarom. Vystrojení v speleologickom odeve a s prilbou s banským osvetlením nám poskytuje jedinečnú možnosť nazrieť do tajuplného podzemia Nízkych Tatier. V temnom, vlhkom a chladnom prostredí s liečivým účinkom na horné dýchacie cesty je možné preniesť sa v tejto azda najstaršej jaskyni Slovenska do minulosti temer o dve desiatky miliónov rokov. Je sprístupnená speologickou vodcovskou činnosťou vo viacerých trasách pre náročných ako aj menej náročnejších turistov.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.