V kategórii Prírodné zaujímavosti
Prečítané 1555

Vydrovská dolina – výnimočná turistická destinácia

(2 hlasov)

   Nie nadarmo sa hovorí, že príroda je úžasná čarodejka. Dokáže nás vtiahnuť do svojich osídiel a ponúknuť nevídané zážitky. A práve výlet do Vydrovskej doliny pri obci Čierny Balog je ako stvorený na spoznávanie a aktívne vnímanie prírody, pretože ponúka jedinečné turistické atrakcie.

     V Lesníckom skanzene, ktoré je vlastne prírodným múzeom, odkryjete tajomstvá prírody a históriu lesníctva, na nenáročnej túre so sprievodcom po hranici tisícročného Dobročského pralesa, ktorý je národnou prírodnou rezerváciou a vstúpiť doň môžete len pohľadom, zistíte rozdiel medzi lesom a pralesom a jazda historickou Čiernohronskou železničkou sa stane pre vás nezabudnuteľným zážitkom. Túto výnimočnú turistickú destináciu obľubujú predovšetkým rodiny s deťmi a milovníci čistej a „nepoškvrnenej“ prírody, je zaujímavým cieľom pre školské zájazdy i pre odborné skupiny.

     Lesnícky skanzen na viac ako 3 km dlhom náučnom chodníku so 71 zastávkami so zaujímavými exponátmi a prirodzenými lesnými stanovišťami ponúka objavné pohľady na životodarné  schopnosti lesa, na prácu lesníkov a lesných robotníkov. Približuje nám históriu, súčasnosť i budúcnosť lesa.

     Čiernohronská železnica,  ktorá v novodobej histórii ako turistická atrakcia absolvovala prvú jazdu 1. mája 1992, umožňuje návštevníkom vrátiť sa v čase. Drevené vagóniky historickej lesnej železnice pripomínajú časy, kedy sa z balockých hôr zvážalo drevo. V súčasnosti ČHŽ premáva denne počas letnej turistickej sezóny na zrekonštruovanom úseku trate z Chvatimechu do Čierneho Balogu a do Vydrovskej doliny (spolu 14 km) a 30. apríla 2012 otvorí obnovenú trať Čierny Balog – Dobroč.

    Náučný chodník históriou a tradíciami Čierneho Balogu vedie z centra obce k Lesníckemu skanzenu a k Čiernohronskej železnici. Okrem príjemnej prechádzky prírodou zanechá v súčasníkovi silný duchovný náboj. Na trase dlhej 2 km sprostredkuje dotyk s minulosťou opisom 13 osád obce a významnými oblasťami viac ako 400-ročnej histórie tejto kedysi drevorubačskej dediny.

    Poslaním občianskeho združenia VYDRA – vidiecka rozvojová aktivita je chrániť základné hodnoty vidieka – prírodné, kultúrne, duchovné bohatstvo a rozvíjať dobrovoľníctvo. Toto poslanie napĺňa prostredníctvom podpory cestovného ruchu, komplexne dopĺňa ponuku voľnočasových aktivít pre všetky cieľové skupiny. Pre školákov ponúka nevšedný zážitkový školský výlet zložený z turistických atrakcií, náučných environmentálnych hier a prechádzky prírodou jedinečného Lesníckeho skanzenu. V Envirocentre v Čiernom Balogu – areáli programov environmentálnej výchovy pre deti a dospelých pripravuje aktivity Vydričkina papiernička (výroba recyklovaného papiera), Šikovné prsty (výroba tkaných rohoží zo starého textilu), zábavné súťaženie s prvkami folklóru a drevorubačskej tradície Pachov drevorubačský ding a ďalšie hry s ekologickou tematikou.

    Vydričkin zázračný deň, ktorý tradične organizuje VYDRA v spolupráci s dobrovoľníkmi z celého Slovenska pri príležitosti Medzinárodného dňa detí, má za cieľ prilákať do Vydrovskej doliny malých aj veľkých návštevníkov, aby im netradičným spôsobom ponúkla svoje atrakcie – jazdu Čiernohronskou železnicou, návštevu Lesníckeho skanzenu s rozprávkovými stanovišťami, dolinu premenenú na zázračný les. Deti vo Vydrovskom potoku spolu so zlatokopom vyryžujú zlato, povozia sa na koči ťahanom konským záprahom a v amfiteátri je pre ne pripravený kultúrny program.

  VYDRA vo Vydrovskej doline organizuje aj tradičné letné tábory, ktoré sú výnimočné vo svojej podstate, pretože sú pokračovateľmi táborov Stromu života, ktoré kedysi zachraňovali Čiernohronskú železnicu.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.