V kategórii Skanzeny a arboréta
Značky
Prečítané 1540

Lesnícky skanzen Čierny Balog

(3 hlasov)

Lesnícky skanzen Čierny Balog vo Vydrovskej doline bol založený v roku 2002. Podstatou múzea je 3 300 m dlhý chodník lesného času, kde je viac ako 66 náučných zastávok.

Tie vypovedajú o histórii lesa, jeho životodarných funkciách, harmónii a kráse, o práci lesníkov, ktorí ho chránia a využívajú. Všetky zastávky obsahujú reálne trojrozmerné exponáty s informačnými tabuľami v slovenskom a anglickom jazyku. Lesnícky skanzen je príťažlivý pre malých aj veľkých, pre laikov aj odborníkov.

Do lesníckeho skanzenu sa návštevníci môžu prepraviť atraktívnou Čiernohronskou železnicou. Veľmi pôsobivým doplnením areálu sú prírodné diela medzinárodnej skupiny umelcov Ekoartu.

Budovanie Lesníckeho skanzenu nie je ukončené. Trasa sa začína na tzv. Dolnej lúke. Návštevník má možnosť dozvedieť sa na čo slúžia nízke drevené chatky, lesníkmi nazývané „snehové jamy“, ktoré často vidíme pri potulkách lesom. Na náučnej trase sú rôzne technické pomôcky používané pri práci lesníkov a pilčíkov. Napríklad lesný kolesový traktor, známy ako „lakatoš“, suchý šmyk (rizňa), harvestor, vrtuľník, železnica, rôzne druhy píl a sekier, vodný trkáč, lanovka a podobne.

V najodľahlejšom kúte skanzenu, v doline Korytárska je pietne miesto - Symbolický lesnícky cintorín, jediný svojho druhu na Slovensku. Najobliehanejšou živou atrakciou skanzenu je obora s diviakom, ktorá zaujme nielen najmenších návštevníkov. Hneď vedľa stojí míľa, ukážka pálenia dreveného uhlia. Cestou k Hornej lúke vidno prierez lesnou cestou – zvážnicou. Na tzv. Hornej lúke dominuje zrubový objekt tradičnej horárne, ktorú do skanzenu „presťahovali“ z neďalekej doliny. V interiéri hájovne je umiestnená expozícia bývania, akú poznáme z klasických skanzenov. Pútavá je tiež imitácia medvedieho brloha s neškodnými drevenými obyvateľmi.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Príroda Skanzeny a arboréta Články podľa dátumu: pondelok, 22 január 2018