Okres Rimavská Sobota

Okres Rimavská Sobota

Okres Rimavská Sobota je z hľadiska rozlohy, ktorá tvorí 1472 km² je najväčší okres v kraji s počtom obyvateľov 84 655. Hustota obyvateľstva je 58 osôb/km2 (stav k 30.6.2015). Okres Rimavská Sobota susedí s Maďarskou republikou, okresom Lučenec, Poltár, Revúca a Brezno.

V priemyselnej štruktúre okresu sú zastúpené mnohé odvetvia- chemický, strojársky, elektrotechnický, drevospracujúci priemysel a výroba potravín.

Rekreačný a turistický potenciál okresu je veľký a jeho súčasné využitie nie je dostatočne vyvážené. Najnavštevovanejšie sú strediská okolo Rimavskej Soboty a dostupnejšie horské strediská pri Tisovci (Tisovec-Bánovo a Tisovec- Rejkovo). Územie okresu Rimavská Sobota predstavuje centrálnu časť Gemera. Väčšina územia má nížinno - pahorkatinný charakter. Severnú časť okresu pokrýva Národný park Muránska Planina, Stolické a Veporské vrchy s prevažujúcimi horstvami. Územie Muránskej planiny sa nachádza v západnej časti Slovenského Rudohoria. Vďaka jej neprístupnosti a odľahlosti sa tu zachovali prirodzené ekosystémy. Oblasť je vhodná pre pešiu, lyžiarsku turistiku, ale na svoje si určite prídu aj cyklisti. V okrese sa nachádza sieť turistických chodníkov, cyklotrás, vhodné lokality pre letné pohybové aktivity, chránené územia, prírodné rezervácie, prírodné pamiatky, jaskyne, priepasti, vyvieračky a krasové pramene. Sedlo Zbojská, ako aj samotný Tisovec a Muráň v okrese Revúca sú výbornými východiskami na turistiku v rámci Muránskej planiny. Prednosťou územia z hľadiska cestovného ruchu je vysoká atraktívnosť prírodného prostredia a kultúrno – historického dedičstva. Severovýchodne od Rimavskej Soboty sa na náhornej planine Revúcej vrchoviny nachádza vyše 10 ha plocha – vodná nádrž Teplý vrch, ktorá je vďaka najteplejšej vode a vysokým počtom slnečných dní vyhľadávaná milovníkmi vodných športov a rybolovu. V okolí Vodnej nádrže Teplý vrch sa nachádzajú obce so vzácnymi sakrálnymi pamiatkami.

Relaxáciu ponúka rekreačné stredisko Kurinec, ktoré bolo vybudované pri vodnej nádrži Zelená voda južne od Rimavskej Soboty. Neďaleko maďarských hraníc v malej gemerskej obci Číž sa nachádzajú Prírodné jódové kúpele Číž jódovo brómovou vodou, ktorá je jedinečná na Slovensku, ale zároveň predstavuje aj vzácny zdroj v celej Európe. Liečia sa tu choroby pohybového ústrojenstva a niektoré indikácie cievnych ochorení.

Dodnes je tu zachovaný  unikátny súbor nástenných chrámových malieb v rámci tzv. Gotickej cesty – prvej tematickej kultúrno-poznávacej cesty na území Slovenska. Vo vyše dvadsiatich kostoloch sa nachádzajú nástenné maľby z dielní talianskych majstrov, ktoré sú kompletne alebo čiastočne zrekonštruované. Medzi najznámejšie patria kostoly v obciach Kraskovo, Chyžné, Kyjatice. Ďalšie zaujímavé sakrálne pamiatky sú v Malých Teriakovciach, Hrachove, Rimavskom Brezove, Drienčanoch, či Rimavskej Bani. Vo Veľkých Teriakovciach sa nachádza asi dvestoročný klasicistický mlyn. Na fare v Drienčanoch pôsobil evanjelický farár, autor a zberateľ slovenských ľudových rozprávok Pavol Emanuel Dobšinský.

Autor: Ing. Silvia Neviďanská

Hlasuj
(2 hlasov)
V meste Tisovec sa nachádzajú dve vysoké pece, ktoré pripomínajú technickú vyspelosť a dôležitosť gemerského regiónu, ktoré sú vyhlásené za technické pamiatky.…
Hlasuj
(4 hlasov)
Mesto Hnúšta architektonicky vystihuje roky jeho budovania v 20. storočí. Prvé železiarne tu vznikli v 18. storočí a v časti Likier postavili v roku 1885…
Hlasuj
(1 Hlas)
Okresné mesto Rimavská  Sobota vo svojom strede ukrýva štvorcové Hlavné námestie, ktoré je chránené radom historických meštianskych domov.
Hlasuj
(3 hlasov)
V atraktívnom prírodnom prostredí Národného parku Muránska planina sa nachádza Zbojnícky dvor. Organizujú sa tu rôzne podujatia, oslavy, firemné stretnutia a detské…
Hlasuj
(3 hlasov)
Historické centrum Gemera Cca 1- 2  hodiny Atraktivity na trase Hlavné námestie - Kostol sv. Jána Krstiteľa, Kalvínsky kostol, Knižnica…
Hlasuj
(3 hlasov)
Rimavská Sobota vo svojom strede ukrýva štvorcové Hlavné námestie, ktoré je chránené radom historických meštianskych domov.
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Región Gemer Rimavská Sobota