V kategórii Okres Rimavská Sobota
Značky
Prečítané 3121

Rimavská Sobota - Centrum Gemera

(3 hlasov)

Historické centrum Gemera

Cca 1- 2  hodiny

Atraktivity na trase

Hlavné námestie - Kostol sv. Jána Krstiteľa, Kalvínsky kostol, Knižnica Mateja Hrebendu, Mestská galéria

Námestie Mihálya Tompu -  Župný dom, Gemersko - malohontské múzeum

Podrobný popis trasy a zaujímavostí

Klenotom mesta je Hlavné námestie - krásne štvorcové námestie, ktoré lemuje množstvo historických meštianskych domov. Je centrom a jadrom mesta so sústavou pravidelných ulíc, ktoré sú rovnobežné so štyrmi stranami námestia.  Jeho dominantou je Rímskokatolícky kostol sv. Jána Krstiteľa. Postavený bol v roku 1774-90 v klasicistickom slohu na mieste pôvodného gotického kostola. Južnú stranu námestia zviditeľňuje Kalvínsky kostol s pristavenou vysokou vežou.

Prechádzkou sa dostanete k neskorobarokovému prvému župnému domu z 18. storočia s erbom Gemersko-malohontskej župy. V súčasnosti je sídlom okresnej knižnice Mateja Hrebendu.

S prezentáciou súčasného umenia sa môžete oboznámiť v Mestskej galérii, ktorá je zbierkotvornou inštitúciou.

Bohatstvo župy dokumentuje budova župného úradu z roku 1901, ktorá je najpozoruhodnejšou dominantou Námestia Mihálya Tompu, ktoré sa nachádza severovýchodne od Hlavného námestia. V súčasnosti je sídlom Obvodného úradu. Námestie spolu s parkom je príjemným prostredím pre oddych a spolu s ďalšími časťami mesta je jedným z miest, ktoré by návštevník Rimavskej Soboty nemal obísť.

Milovníci histórie môžu navštíviť Gemersko-malohontské múzeum, piate najstaršie múzeum na Slovensku, ktoré je umiestnené v klasicistickej budove bývalých delostreleckých kasární z roku 1850. Okrem etnografických zbierok  z regiónu atrakciou pre návštevníkov je múmia egyptskej ženy v pôvodnom sarkofágu stará približne 3 000 rokov, ktorú múzeu venoval statkár a cestovateľ István Munkácsi.

Ak Vás prechádzka mestom unavila, môžete sa občerstviť v príjemnom prostredí reštaurácií nachádzajúcich sa priamo v centre mesta.

INFORMÁCIE:

Turistické informačné centrum
Hlavné námestie 2, 979 01 Rimavská Sobota

+421/47/562 36 45

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

www.rimavskasobota.sk

 

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Región Gemer Rimavská Sobota Rimavská Sobota