V kategórii Okres Rimavská Sobota
Prečítané 2403

Salaš Zbojská a jeho produkt

(3 hlasov)

V atraktívnom prírodnom prostredí Národného parku Muránska planina sa nachádza Zbojnícky dvor. Organizujú sa tu rôzne podujatia, oslavy, firemné stretnutia a detské prázdninové tábory.

Jeho súčasťou je klasický salaš s chovom oviec a výrobou syrov. Je konkrétnym príkladom rozvoja vidieckeho cestovného ruchu založeného na báze typickej slovenskej kultúry a  jediným originálnym salašom na Slovensku.  Ponúka možnosť spoznávať život na salaši a návštevník má príležitosť zúčastniť sa aj na miestnych kultúrnych podujatiach. Je typickým vidieckym produktom, ktorý prezentuje informačné centrum zriadené priamo v sedle. Zbojnícky dvor je východiskovým miestom pre turistické trasy a návštevu týchto ďalších atraktívnych turistických lokalít zapojených do produktu salaša.

V originálnom lazníckom prostredí horskej usadlosti Krátke - Chlipavice sa nachádza malé gazdovstvo Gazdovský dvor v sedle Chlipavice, ktoré nadväzuje na dávnu tradíciu chovu hovädzieho dobytka s možnosťou zapojenia sa do  tradičných poľnohospodárskych prác. So salašom Zbojská ho spája Zbojnícka strela - turistický vyhliadkový autobus.

Vo vrchárskej obci Sihla vzniklo neziskové združenie Slovenský Hucul na záchranu jedného z našich tradičných plemien koníkov – Hucula, z ktorých sa teraz chová 35. V ponuke služieb sú letné tábory, Huculská magistrála, týždenné letné detské jazdecké kurzy, zbojnícka škola a iné aktivity. Každoročne tu organizuje divácky atraktívne podujatie pod názvom Hucuľská paráda.

 

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Región Gemer Rimavská Sobota Články podľa dátumu: pondelok, 24 september 2018