Hlasuj
(2 hlasov)

Krásy mesta ukrytého uprostred Štiavnických vrchov objavili aj svetoví odborníci a práve vďaka jeho neopakovateľnej kráse a atmosfére sa mesto dostalo na Zoznam svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Úžasný prírodný potenciál Štiavnických vrchov bol dôvodom, že mesto Banská Štiavnica sa stala centrom ťažby drahých kovov v celej habsburskej monarchii. Práve tu vznikla Banská akadémia – prvá vysoká škola svojho druhu vo svete.

Hlasuj
(5 hlasov)

Kúpeľné mesto Dudince je jedným z najmenších miest Slovenska s vyše 700-ročnou kúpeľnou tradíciou. Historické pramene hovoria o 32 kamenných nádržiach z rímskych čias, ktoré okrem máčania konope slúžili aj na kúpeľ. Nazývajú sa Rímske kúpele, ale tiež aj močidlá. Okolo kúpeľov je vybudovaný moderný kúpeľný areál s možnosťami liečebných procedúr a relaxácie.

Hlasuj
(4 hlasov)

Mesto Krupina je okresným mestom. Leží na rozhraní Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny v údolí riečky Krupinica. S rodným listom z roku 1238 s Trnavou patrí medzi najstaršie slovenské mestá. Do 14. Storočia sa v Krupine ťažilo zlato  a meď, ale nepatrí medzi typické banské mestá.

Hlasuj
(1 Hlas)

Mesto Modrý Kameň je najmenším mestom na Slovensku, v ktorom sa nachádza klenot regiónu, hrad Modrý Kameň. Hrad tvoril súčasť obrannej línie proti Turkom a počas týchto nájazdov bol aj zničený.

Hlasuj
(4 hlasov)

V srdci Štiavnických vrchov v obci Svätý Anton neďaleko Banskej Štiavnice nájdete monumentálny barokovo – klasicistický kaštieľ s anglickým parkom.

Hlasuj
(8 hlasov)

Atraktivity na trase

Svätotrojičné námestie - Pseudobarokový mestský dom, Svätotrojičný stĺp

Západná strana mesta - Bazilika narodenia Panny Márie, mestské hradby

Šibeničný kopec -  Kaplnka sv. Anny

Panoráma pod Vartovkou, Vartovka

Sebechleby, Stará Hora

Hlasuj
(5 hlasov)

PROGRAM

Historické centrum a okolie Banskej Štiavnice

Cca 3-4 hodiny

Atraktivity na trase

Kopec „ Ostrý vrch „ - Kalvária,

Námestie Svätej Trojice - Morový stĺp, Kostol Sv. Kataríny,

Západne od Trojičného námestia - Starý zámok,

Novozámocká ulica -  Nový zámok,

Kammerhofská ulica - Kammerhof, štôlňa Glanzenberg

Hlasuj
(4 hlasov)

Koncom augusta sa v Hrušove každoročne koná festival s názvom „Hontianska paráda“ – festival ľudovej kultúry a remesiel, ktorý okrem folklóru naživo predstavuje tradičné roľnícke práce, ľudové remeslá z minulosti a tradičné jedlá.

Hlasuj
(113 hlasov)

Okresné mesto Veľký Krtíš zaznamenáva prvé písomné zmienky z obdobia 13. storočia. Počas svojho vývoja prežilo roky rozkvetu, ale aj úpadku. Priaznivejší rozvoj osídlenia mesta nastal po zrušení poddanstva v 19. storočí. V rokoch 1854-1864 začal rozvoj baníctva otvorením prvých hnedouhoľných baní. V meste žili významné osobnosti kultúrneho, umeleckého spoločenského a vedeckého života. Narodil sa tu významný štúrovský básnik August Horislav Škultéty, ktorý výrazne ovplyvnil rozvoj slovenskej literatúry. Spolu s Pavlom Dobšinským vydal šesť zväzkov slovenských povestí. Ďalšou významnou osobnosťou bol geológ a objaviteľ modrokamenského uhoľného ložiska, evanjelický farár a hudobný skladateľ Karol Rafanides.     

www.velky-krtis.sk  

Hlasuj
(3 hlasov)

Najstaršia písomná zmienka o štôlni je z roku 1560, ale vyrazená bola pravdepodobne už v 13. storočí.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Región Hont