V kategórii Okres Banská Štiavnica
Značky
Prečítané 2651

Banská Štiavnica - Mesto Svetového dedičstva

(5 hlasov)

PROGRAM

Historické centrum a okolie Banskej Štiavnice

Cca 3-4 hodiny

Atraktivity na trase

Kopec „ Ostrý vrch „ - Kalvária,

Námestie Svätej Trojice - Morový stĺp, Kostol Sv. Kataríny,

Západne od Trojičného námestia - Starý zámok,

Novozámocká ulica -  Nový zámok,

Kammerhofská ulica - Kammerhof, štôlňa Glanzenberg

Podrobný popis trasy a zaujímavostí

Kalváriu tvoríkomplex 23 sakrálnych stavieb z 18. storočia nachádzajúci sa na kopci „ Ostrý vrch“ oproti historickému centru mesta. Patrí medzi najvýznamnejšie barokové kalvárie v strednej Európe.  Na jej vrchol vedú dve cesty, každá s osobitným cyklom 7 zastavení krížovej cesty pri vystupovaní a 7 mariánskych výjavov pri zostupovaní s malebným výhľadom na Štiavnické vrchy a Banskú Štiavnicu.

V historickom centre mesta pozornosť upúta Námestie Sv. Trojice, ktoréje srdcommesta zapísaného na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Lemované je  bohatými renesančnými meštianskymi domami.

Morový stĺp so súsoším sv. Trojice  je dominantnou stavbou Svätotrojičného námestia. Bol postavený na znak vďaky mesta za ústup veľkej morovej epidémie v rokoch 1710 -1711. V priebehu rokov 1759 - 1764 bol podľa návrhu Dionýza Stannetiho prestavaný.  Plastiky šiestich svätcov, ochrancov pred morom a patrónov baníkov: sv. Sebastian, sv. František Xaverský, sv. Barbora, sv. Rochus, sv. Katarína, sv. Jozef  sú rozmiestnené na jeho podstavci.

Pri peších potulkách historickým centrommilovníci kultúry a histórie poznávajú exteriér Kostola Sv. Kataríny, ktorý bol postavený v rokoch 1488 - 1491 ako neskorogotický chrám na podnet bohatých rodín banských podnikateľov, ktorí vlastnili domy na Námestí Sv. Trojice. Od roku 1658 sa v ňom začalo kázať po slovensky a z toho dôvodu bol nazývaný aj  „slovenský„. Pozornosť návštevníkov upúta veľmi cenná, bohato zdobená kamenná krstiteľnica zo 16. storočia, kríž z 15. storočia a  umelecky významná neskorogotická socha Panny Márie. Pod kostolom sa nachádza krypta, do ktorej pochovávali richtárov a významných mešťanov.

Prechádzkou popri majestátnych domoch sa dostanete do areálu Mestského hradu, tzv. Starého zámku stojaceho v historickom jadre na úpätí vrchu Paradajs. Vznikol postupným opevňovaním románskej baziliky z 13. storočia. Postupne vznikol opevnený obranný palác s baštami a vežami, v ktorom v súčasnosti sídli Slovenské banské múzeum. Na nádvorí hradu sa konajú rôzne podujatia a slúži ako otvorená koncertná a divadelná scéna.

Banská Štiavnica je skutočný klenot z hľadiska stavebných pamiatok a každá ulička dýcha históriou, ktorú si môžete vychutnať aj počas oddychu v príjemných reštauráciách s letnými terasami. 

Za návštevu určite stojí Nový zámok, ktorý bol postavený v 16. storočí ako renesančná obranná veža proti Turkom, z ktorej sa strážcovia v pravidelných intervaloch ohlasovali trúbením. V interiéri zámku ešte aj dnes môžete nájsť expozície protitureckých bojov pripomínajúcich jeho pôvodný význam.

Najväčšou historickou budovou a národnou kultúrnou pamiatkou je Kammerhof, v minulosti významné sídlo najvyššieho orgánu baníctva, hutníctva a mincovníctva v Uhorsku - hlavného úradu komorského grófstva. Expozícia, ktorá sa tu nachádza kompletne mapuje históriu baníctva na celom území Slovenska.

S ukážkami baníctva sa stretnete pri návšteve štôlne Glanzenberg, ktorá je expozíciou Slovenského banského múzea.  Pôvodná odvodňovacia dedičná štôlňa zo 14. storočia prechádza popod centrum Banskej Štiavnice. Preslávila sa najmä tým, že do nej fárali viaceré cisárske návštevy v 18. a 19. storočia, na počesť ktorých sú umiestnené pôvodné tabule.

 

INFORMÁCIE:

Informačné centrum mesta Banská Štiavnica
Námestie sv.Trojice 6, 969 01 Banská Štiavnica

+421/45/694 96 53, +421/45/692 05 35

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

www.banskastiavnica.sk

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Región Hont Banská Štiavnica Banská Štiavnica - Mesto Svetového dedičstva