Okres Veľký Krtíš

Okres Veľký Krtíš

Okres Veľký Krtíš sa rozprestiera na južnom okraji Banskobystrického kraja a väčšiu časť jeho územia tvorí Juhoslovenská kotlina a Krupinská planina. Svojím charakterom sa začleňuje medzi typické poľnohospodárske okresy, čo sa odzrkadľuje aj na hospodárstve, kde prevláda potravinársky, strojársky a drevospracujúcu priemysel. Na rozlohe 849 km² žije v súčasnosti 44 65846 654 obyvateľov a hustota obyvateľstva je 53 osôb/km2 (stav k 30.6.2015). Susedí s okresmi  Lučenec, Zvolen, Detva a  Krupina. Južnú časť tvorí štátna hranica s Maďarskou republikou.

Cez územie okresu  preteká rieka Ipeľ, ktorá je prirodzenou štátnou hranicou s Maďarskou republikou. Zachovalý úsek Ipľa s typickým charakterom krajiny je pod názvom Poiplie chránený medzinárodnou konvenciou o mokradiach (Ramsarský dohovor). Možnosti zimných lyžiarskych športov a horskej turistiky sú pomerne obmedzené. K dispozícii je lyžiarske stredisko Dačov Lom (Skicentrum Lomník), ktoré sa rozprestiera v Krupinskej planine pri obci Dačov Lom a je vzdialené 16 km severne od okresného mesta Veľký Krtíš.

Ponuka cestovného ruchu v okrese je zameraná na spoznávanie kultúrno-historických pamiatok a ľudových tradícií. K atraktívnym lokalitám patrí rázovitá obec Hrušov, ktorá sa preslávila folklórnym festivalom Hontianska paráda. Tento festival ponúka bohaté kultúrne dedičstvo, ktoré sa zachováva z generácie na generáciu až dodnes a jeho cieľom je naživo predstaviť tradičné roľnícke práce, ľudové remeslá a regionálne špeciality pripravené podľa tradičných receptov. Návštevníci si môžu vyskúšať prácu s kosou, cepmi, drevom a ochutnať chlieb z kamennej pece. Počas  festivalu prebieha na amfiteátri scénicky  folklórny program, v ktorom sa predstavujú folklórne skupiny a súbory nielen  z regiónu Hont, ale z celého Slovenska a zo zahraničia. Významnou pamiatkou je rokokovo-klasicistický kaštieľ z 18. storočia v Dolnej Strehovej, ktorý je obklopený rozsiahlym anglickým parkom. V barokovom  kaštieli v Želovciach sa nachádza múzeum so šiestimi expozíciami - história, národopis, poľnohospodárstvo, pôvodné želovské remeslá, hry a hračky minulosti a dielne.

K unikátnym skvostom románskej sakrálnej architektúry na Slovensku patria Ruiny Pustého kostola vo Veľkej Čalomiji, ktorý sa priraďuje k archeologickým lokalitám nadregionálneho významu.

K oživeniu cestovného ruchu v okrese došlo aj komplexnou rekonštrukciou termálneho kúpaliska Aquatermal Strehová. Termálna voda blahodarne pôsobí na pohybové ústrojenstvo a má priaznivé kozmetické účinky. Veľké rezervy sú aj v priestore kúpaliska Vinica a vodnej nádrže vo Vinici, ktoré sú predurčené na rozvoj voľnočasových aktivít.

Územie okresu Veľký Krtíš disponuje významnými vinohradníckymi oblasťami. Vinice v obciach Nenince, Čeláre, Vinica, Čebovce, Balog nad Ipľom, Veľké Zlievce, Dolné Plachtince, Stredné Plachtince, Bušince a Príbelce produkujú vynikajúce vína, ktoré pochádzajú z odrôd Tramín červený, Rizling rýnsky, Frankovka modrá, Cabernet Sauvignon, Svätovavrinecké a Veltlínske zelené.Pestovanie viniča patrí medzi najstabilnejšie ekonomické aktivity v okrese. Vína sú veľmi obľúbené a tvoria základ v ponuke regionálnych produktov. Producenti hrozna a výrobcovia vína postupne oživujú vinohradnícke a vinárske tradície prostredníctvom ochutnávky vín, vinobraní a organizovaní rôznych podujatí a vytváraním vínnych ciest. Aktívne pôsobí občianske združenie „Veľkokrtíšska vínna cesta“, ktoré vytvára priestor na spoznanie vín vyrobených v okolí Veľkého Krtíša, Čeboviec, Kosihoviec, Opatovskej Novej Vsi, Záhoriec či obce Vinica. Vínna cesta je zameraná na propagáciu regionálneho vína, vinárskych tradícií a gastronomických špecialít.

Autor: Ing. Silvia Neviďanská

Hlasuj
(1 Hlas)
Mesto Modrý Kameň je najmenším mestom na Slovensku, v ktorom sa nachádza klenot regiónu, hrad Modrý Kameň. Hrad tvoril súčasť obrannej…
Hlasuj
(4 hlasov)
Koncom augusta sa v Hrušove každoročne koná festival s názvom „Hontianska paráda“ – festival ľudovej kultúry a remesiel, ktorý okrem…
Hlasuj
(113 hlasov)
Okresné mesto Veľký Krtíš zaznamenáva prvé písomné zmienky z obdobia 13. storočia. Počas svojho vývoja prežilo roky rozkvetu, ale aj úpadku.…
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Región Hont Veľký Krtíš Veľký Krtíš