V kategórii Okres Banská Bystrica
Prečítané 1096

Krajské mesto Banská Bystrica

(1 Hlas)
Zdroj: Archív BBSK, Eduard Genserek Zdroj: Archív BBSK, Eduard Genserek

Krajské mesto Banská Bystrica je najväčším mestom v kraji. Prekrásne okolie mesta, nazývaného aj mesto pod Urpínom, ponúka veľké množstvo možností aktívneho trávenia voľného času, ale aj možností poznávania. História Banskej Bystrice sa začala písať v roku 1255, keď ju kráľ Belo IV. povýšil na mesto.

Miesto, kde dnes stojí Banská Bystrica bolo kedysi križovatkou obchodných ciest a zároveň príroda okolia mesta ponúkala vynikajúce možnosti pre rozvoj baníctva. Práve vďaka ťažbe medi patrila Banská Bystrica k jedným z najbohatších miest stredoveku a často sa preto nazýva medená Banská Bystrica.

Toto mesto má význam nielen v dávnej histórií, ale spája sa s ňou aj moderná história 20. storočia, kedy sa stala centrom Slovenského národného povstania. Práve tieto udalosti pripomína pamätník SNP, v ktorom sa nachádza múzeum SNP mapujúci celý priebeh udalostí. Históriu SNP pripomína aj areál národnej kultúrnej pamiatky Kalište, ktorý sa nachádza v Nízkych Tatrách. Dnes patrí do katastra obce Baláže a je pod správou Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici. 

Hodinová veža v centre mesta ponúka jeden z najkrajších pohľadov na mestskú pamiatkovú rezerváciu, ktorej súčasťou je mestský hrad, bývalý barbakan s vežou, stará radnica ale hlavne Thurzov a Matejov dom. Farský Kostol Nanebovzatia Panny Márie s oltárom od svetoznámeho majstra Pavla z Levoče je najstaršou a dominantnou stavbou Mestského hradu. Súčasťou pôvodného mestského hradu je neskorogotický Matejov dom. Postavili ho v roku1479 a časť štvorposchodovej budovy je stavebne včlenená do susednej baníckej bašty. Impozantný Matejov dom je sídlom expozície Stredoslovenského múzea venovanej histórii mesta. Návštevníci tu majú možnosť oboznámiť sa s expozíciou so zbierkovými predmetmi zbierok Stredoslovenského múzea a s klenotnicou najvzácnejších zbierok. Významným Banskobystrickým starostom a  osobnostiam sú určené vyhradené miestnosti a 700 zbierkových predmetov prezentuje bohatú históriu. Hneď vedľa Matejovho domu sa nachádza Kostol sv. kríža, ktorý bol pôvodne kaplnkou vstavanou do mestských hradieb a nazývaný bol aj slovenský kostol. Pretórium, bývalá radnica a pôvodná gotická budova je v súčasnosti výstavným priestorom Stredoslovenskej galérie. Centrum mesta tvorí veľké obdlžníkové Námestie slovenského národného povstania. Jeho dominantou je šikmá hodinová veža, pred ktorou stojí Mariánsky stĺp z roku 1719 postavený na znak vďaky Panny Márie za záchranu pred morovou epidémiou a vedľa neho sa nachádza Kostol sv. Františka Xaverského. Banskobystrické námestie lemujú honosné domy, medzi najkrajší však patrí Benického dom. Pretórium, bývalá radnica a unikátna pôvodná gotická budova je v súčasnosti výstavným priestorom Stredoslovenskej galérie. K najstarším zachovalým svetským stavbám v Banskej Bystrici patrí dvojposchodová renesančná budova Thurzovho domu, v interiéri ktorého sa nachádza expozícia Stredoslovenského múzea. K významným pamiatkam mesta patrí Kostol sv. Alžbety, ktorý je súčasťou bývalého mestského špitála pre chorých a nevládnych baníkov, evanjelický kostol a bývalý Župný dom, v ktorom sídli Štátna vedecká knižnica. Nad vrchom Urpín sa týči Kalvárska hora, cesta s 8 zastaveniami, ktorá je spomienkou na rozsiahlu morovú epidémiu v roku 1710.

www.banskabystrica.sk

Autor: Ing. Silvia Neviďanská 

 

 

 

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Región Horehronie Banská Bystrica Krajské mesto Banská Bystrica