V kategórii Okres Banská Bystrica
Značky
Prečítané 3238

Banská Bystrica - Srdce Slovenska

(6 hlasov)

PROGRAM

Historické centrum Banskej Bystrice

cca 2 - 3 hodiny

Atraktivity na trase

Námestie Štefana Moyzesa - Mestský hrad - Kostol nanebovzatia Panny Márie, Matejov dom, Kostol sv. Kríža, Barbakan s vežou, Praetórium

Námestie SNP - Šikmá hodinová veža, Mariánsky stĺp, Kostol sv. Františka Xaverského, Benického dom, Thurzov dom,

Dolná ulica - Bethlenov dom, Kostol sv. Alžbety

Kapitulská ulica - Múzeum SNP

Podrobný popis trasy a zaujímavostí

Mestský hrad s opevnenou bránou a barbakánom je  dominantou krajského mesta Banská Bystrica, história ktorého sa začala písať v roku 1255, keď ju kráľ Belo IV. povýšil na mesto. Návštevníkov mesta láka Kostol nanebovzatia Panny Márie, ktorý bol postavený v 13. storočí bohatými nemeckými mešťanmi. V roku 1761 bol zasiahnutý požiarom, ktorému sa nepodarilo zničiť súsošie Kristusa na Olivovej hore a Kaplnku sv. Barbory s neskorogotickým oltárom Majstra Pavla z Levoče z roku 1509.

Súčasťou mestského hradu je neskorogotický Matejov dom, ktorý bol postavený v roku 1479. V súčasnosti je v Matejovom dome umiestnená expozícia Stredoslovenského múzea mapujúca históriu mesta.

Hradný areál bol v roku 1955 vyhlásený za Mestskú pamiatkovú rezerváciu a v roku 1970 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Po prehliadke  Matejovho domu môžete navštíviť Kostol sv. kríža z roku 1492, ktorý sa nachádza v jeho bezprostrednej blízkosti. Vstupnú bránu do hradného areálu cez padací most tvorí Barbakan s vežou a  Vašu pozornosť si zaslúži pôvodná gotická budova - Praetórium, budova bývalej radnice . V jej atraktívnych priestoroch je v súčasnosti umiestnená expozícia Stredoslovenskej galérie.

Pomalou prechádzkou sa dostanete na Námestie Slovenského národného povstania lemované honosnými  historickými budovami, ktoré patrili bohatým mešťanom. Námestie Vám priblíži banícku minulosť mesta.

Šikmá hodinová veža z roku 1552je dominantou hornej časti námestia. Od kolmice je odchýlená o 68 cm a jej vychýlenie pozorujeme od roku 1956. Pre verejnosť je sprístupnená a keď zdoláte 101 schodov, naskytne sa Vám krásny výhľad na Banskú Bystricu. Pod hodinovou vežou si môžete pozrieť Mariánsky stĺp z roku 1719, ktorý bol postavený na znak vďaky Panny Márie pred morovou epidémiou. Medzi významné sakrálne stavby patrí  Kostol sv. Františka Xaverského, ktorý sa  nachádza sa neďaleko Mariánskeho stĺpa. Pripomína protireformačné obdobie, ktoré sa do dejín mesta zapísalo práve stavbou tohto kostola. Katedrálnym chrámom sa stal po vzniku banskobystrického biskupstva.

Ak ste unavení, môžete sa občerstviť na letných terasách, ktoré sú umiestnené po obidvoch stranách námestia a obdivovať historické klenoty mesta. Najkrajším objektom na námestí je Benického dom s ojedinelou arkádovou lodžiou, s bohato dekorovanými štukovými klenbami. Renesančnú grafitovú výzdobu na čelnej artikovej fasáde má Thurzov dom, ktorý patrí k najstarším svetským stavbám Banskej Bystrice. Dnes je sídlom Stredoslovenského múzea. Prechodom na Dolnú ulicu sa dostanete k Betlenovmu domu, v ktorom sa v roku 1620 dal zvoliť Gabriel Betlem za uhorského kráľa. Dnes je v jeho priestoroch  sprístupnená štátna galéria s modernou grafickou tvorbou.  Pri pešom poznávaní histórie navštívte Kostol sv. Alžbety na konci Dolnej ulice, ktorý bol postavený v roku 1303 ako súčasť mestského špitála pre chorých a nevládnych baníkov. Zachovaná je len Kaplnka sv. Anny a severný múr lode.

Pomaly sa vráťte na námestie, odkiaľ vedie trasa k pamätníku Slovenského národného povstania, kde sídli Múzeum SNP. Jeho areál dotvára  skanzen bojovej techniky a vo vstupnej pietnej sieni súsošie „ Obete varujú“.

Tí pohodlnejší môžu využiť služby turistického vláčika Pretória.

INFORMACIE:

Informačné centrum Banská Bystrica
Nám. SNP 1, 974 01 Banská Bystrica

+421/850 003 004, +421/48/41 55 085, +421/907/84 65 55

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

www.icbb.sk

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Región Horehronie Banská Bystrica Banská Bystrica - Srdce Slovenska