V kategórii Okres Brezno
Značky
Prečítané 2897

Brezno-Brána Nízkych Tatier

(3 hlasov)

Prechádzky mestom a históriou – prehliadka historického centra mesta

Atraktivity na trase - Historické jadro mesta – mestská pamiatková zóna

Námestie  – mestská veža – mariánsky stĺp – kaplnka piaristického kláštora -  radnica (expozícia Horehronského múzea) -  rímskokatolícky kostol  – historický mestský park – pomník gen. M.R. Štefánika

Chalupkova ulica  - Kaplnka sv. Kríža -  evanjelický kostol

Štúrova ulica - synagóga

 6 ZASTÁVOK, 6 POHĽADOV DO MINULOSTI  KRÁĽOVSKÉHO MESTA

1. Stretnutie pri mestskej veži

Obdĺžnikové námestie  - svojím tvarom a rozlohou (213 x 146 m) ojedinelé na Slovensku. Vzhľadom na významné kultúrne a historické hodnoty bolo vyhlásené za pamiatkovú zónu.

 Mestská veža – dominanta a symbol súčasného mesta – bola postavená v roku 1830 v klasicistickom duchu ako strážna veža. Nad tretím nadzemným zvonovým podlažím bol byt strážnika, ktorý mal údermi na zvon ohlasovať nebezpečenstvo požiaru. Mohutná hranolová stavba vypínajúca sa do výšky 31 metrov dnes slúži ako zvonica. Vo veži sú tri zvony – najväčší, odliaty v roku 1780, váži 960 kg, zvony Sv. Vendelín a Sv. Florián odliali roku 1924.

Mariánsky stĺp bol postavený v roku 1741 na mieste prvého farského kostola na náklady mešťana Juraja Machnera, ktorý bol týmto spôsobom potrestaný za svoje previnenie – verejne vyslovenú kliatbu.

Kaplnka piaristického kláštora je súčasťou objektu, ktorý vybudoval katolícky rád piaristov v rokoch 1694 – 1713. Sú tam uložené najstaršie hnuteľné pamiatky mesta z konca 15. storočia – polychrómovaná drevorezba Madony s Ježiškom a krídlo oltára s tabuľovou maľbou sv. Barbory a sv. Doroty.

2.  V historickom parku

Radnica bola vybudovaná v roku 1770 prestavbou staršej renesančnej budovy . Priestory prízemia sú zaklenuté renesančnými lunetovými klenbami, do bočnej východnej fasády je vsadený erb mesta Brezna pochádzajúci z Hrončianskej brány mestského opevnenia. Balkón sa stal miestom vystúpení pri dôležitých politických udalostiach. Dnes je v budove sídlo Horehronského múzea a národopisná expozícia Život a kultúra ľudu na Horehroní. Múzeum ponúka aj ďalšie dve stále expozície. Literárne Brezno (Martin Rázus a ďalšie literárne osobnosti mesta), ktorá sa nachádza v zrenovovaných priestoroch starej sypárne na  evanjelickej fare.  

Po vypálení kostola Na Bráničke postavili v rokoch 1782 – 1785 na námestí vedľa radnice nový jednoloďový rímskokatolícky - Kostol Nanebovzatia Panny Márie. Vežu pristavili o 10 rokov neskôr. V chráme, koncipovanom v barokovom slohu, sa zachoval pôvodný neskorobarokový mobiliár.

Mestský park sa začal budovať v roku 1884. Ústredným prvkom parku severne od kostola bol pomník cisárovnej Alžbety Bavorskej – Sisi, ku ktorému sa lúčovite zbiehali chodníky lemované zeleňou. Na jeho mieste od roku 1939 stojí pomník známeho satirika a dramatika Jána Chalupku, ktorý v Brezne prežil takmer pol storočia svojho plodného života. V roku 2007 tu pribudol pomník Martina Rázusa. Brezniansky mestský park je jediným historickým mestským parkom na hornom Pohroní. Zachoval si pôdorys, pôvodná je aj kompozícia tvorená stromoradiami a systémom komunikácií. Jeho hodnota bola v roku 2010 potvrdená vyhlásením za národnú kultúrnu pamiatku

Pred budovou radnice je umiestnený pomník generála Milana Rastislava Štefánika, postavený  v roku 1929, ktorého kópia je od roku 1999 vo francúzskom meste Meudon, kde pôsobil ako vedec.

3. Stretnutie pod Dúbravkou

Po zničujúcom požiari v roku 1517 Brezno doslova vyrástlo z ruín. Severne nad mestom, pod Dúbravkou, postavili Brezňania v priebehu rokov 1518 – 1520 jednoloďový murovaný rímskokatolícky Kostol Blahoslavenej Panny Márie. Pri požiari v roku 1779 vyhorel a loď zhoreného kostola bola zbúraná a svätyňa premenená na kaplnku. V súčasnosti je Kaplnka sv. Kríža prístupná verejnosti. V interiéri sa zachoval gotický portál, na oltárnej menze je klasicistické súsošie Kalvárie zo začiatku 19. storočia s Ukrižovaným v strede, Pannou Máriou a sv. Jánom po stranách.

Základný kameň evanjelického kostola bol položený v roku 1785, počas pastorácie Jána Kuzmányho. Za účinkovania farára Jána Chalupku (od roku 1824 až do jeho smrti v roku 1871) bol kostol obnovený a zväčšený. Pri príležitosti 100. výročia založenia kostola v roku 1887 bol do chrámu inštalovaný trojmanuálový organ so 42 registrami. Je druhým najväčším organom z evanjelických kostolov na Slovensku.

4.  Pri mestských hradbách

Z pôvodného opevnenia pozostávajúceho zo štyroch vstupných brán, niekoľkých bášt, a hradobného múra ostali zachované len niektoré úseky; časť severného úseku pri evanjelickom kostole, časť východného úseku ako súčasť zástavby na Štúrovej ulici, malý úsek za budovou pošty na Švermovej ulici a tiež vo dvore domu na Černákovej ulici. Časť juhozápadného úseku bola rekonštruovaná a sleduje pôvodnú líniu opevnenia.

5.  Okolo meštianskych domov

Najhodnotnejšia zástavba kamenných meštianskych domov sa zachovala na severnom úseku západnej strany námestia. Najstarší zachovaný objekt meštianskej architektúry je dom na námestí gen. M. R. Štefánika č. 13. Neskorogotické jadro objektu pochádza z čias okolo roku 1530. Na fasáde je zachovaná staršia renesančná výzdoba, odkrytá pri obnove požiarom zničeného domu v roku 1779. V rámci pamiatkovej obnovy bola fasáda roku 1981 zreštaurovaná. V budove je historická expozícia múzea Brezno v premenách času.

6.  Spomienky zo synagógy

V roku 1901 bol položený základný kameň na výstavbu synagógy, nasledujúci rok už novopostavenú budovu vysvätili. Po deportácii židov v roku 1942 prestala slúžiť náboženskému účelu. V roku 1996 sa začali práce na obnove. Dnes je jedinou židovskou pamiatkou svojho druhu v regióne. V interiéri je pôvodná platňa so zakladacou listinou v maďarskom jazyku a hebrejčine a zrekonštruovaný oltár. V súčasnosti sa synagóga po čiastočnej obnove využíva na kultúrno-spoločenské účely. Históriu zaniknutej komunity pripomína stála expozícia.

INFORMÁCIE:

Turisticko- informačná kancelária Brezno
Námestie M. R. Štefánika 3, 977 01 Brezno

+421/48/611 42 21, +421/48/286 13 65, +421/911 410 555

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

www.brezno.sk

 

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Región Horehronie Brezno Brezno-Brána Nízkych Tatier