Hlasuj
(2 hlasov)

Navštívte sídlo šľachtického lúpežníka

Hlasuj
(5 hlasov)

Historickou dominantou mesta Fiľakovo v blízkosti slovensko-maďarských hraníc je Fiľakovský hrad. Jeho významným prvkom je pentagonálna Bebekova bašta, v ktorej od roku 2008 víta návštevníkov hradné múzeum so stálou expozíciou „Stáročia Fiľakovského hradu“ a dočasnými výstavami. Zbierka cenných exponátov oboznamuje návštevníkov s históriou hradu a mesta, ale jej súčasťou sú aj archeologické nálezy hradného vrchu a okolitých obcí. V hradnom areáli je vybudovaný náučný chodník, ktorý poskytuje informácie o geologickom pôvode hradného vrchu. Nádvorie hradu je častým dejiskom početných kultúrnych a spoločenských podujatí.

www.filakovo.sk 

Autor. Ing. Silvia Neviďanská

 

Hlasuj
(2 hlasov)

Mesto Lučenec je obchodným, administratívnym, spoločenským a kultúrnym centrom, v ktorom sa nachádzajú historické zachované secesné domy. Dominantou historického centra je neogotický kalvínsky kostol, ako aj reprezentatívna historická budova Reduty. Atraktivitou mesta je secesná synagóga, ktorá je jedinečnou stavbou v Strednej Európe. Po kompletnej rekonštrukcii sa zaradila medzi dominanty centra Novohradu. Medzi ďalšie pamiatky patrí Szilassyho kaštieľ postavený v barokovo- klasicistickom štýle. Atraktivitou mesta je Masarykova ulica, na ktorej sa nachádzajú majestátne secesné domy.  Ďalšie významné pamiatky sa nachádzajú v okolí mesta Lučenec a medzi najvýznamnejšie patrí kaštieľ v Haliči. Renesančno- barokovú nehnuteľnosť majiteľ kompletne zrekonštruoval a pretvoril na luxusný hotel Galicia Nueva. V prevádzke je od 1.6.2016 s kapacitou  135 lôžok v 50 izbách, ktoré sú zariadené v rôznych historických štýloch  a  wellness. K dispozícii je reštaurácia Rosalia a kaviareň Arcadia.

www.lucenec.sk

Autor: Ing. Silvia Neviďanská

Hlasuj
(5 hlasov)

Historické centrum Lučenca

cca 2 - 3 hodiny

Atraktivity na trase

Kubínyiho námestie - Novohradské múzeum a galéria, Kalvínsky kostol, Rímskokatolícky kostol, Reduta,

Fiľakovská cesta - Szilassyho kaštieľ

Vajanského ulica - Židovská synagóga

Masarykova ulica - meštianske secesné domy

Zlatá ulička, Begova veža

Mestský park

Hlasuj
(3 hlasov)

Mesto Poltár je známe aj výrobou šamotových tehál, trativodov a kachličiek. Patrí medzi  najmenšie okresné mestá na Slovensku. Štatút mesta bol obci Poltár udelený v roku 1966, keď sa k nej pripojili obce Slaná Lehota a Zelené. Počas svojej histórie sa obec zaoberala poľnohospodárstvom, neskôr sa rozvinulo debnárstno, kolárstvo a najmä hrnčiarska výroba. Miestnu hlinu používali mlynári ako mazadlo na osi mlynských kolies. Turisticky vyhľadávanou atrakciou je stredoveký Turecký most cez rieku Ipeľ, tretí najstarší most na Slovensku. Ide o kamenný most s tromi oblúkmi, postavený medzi rokmi 1554-1593. Časom začal chátrať a pri jeho opravách boli použité pôvodné kamene, čo prispelo k tomu, aby bol most označený ako stredoveký.

www.poltar.sk

Hlasuj
(3 hlasov)

Lučenecpatril pôvodne k divínskemu hradnému panstvu až do roku 1393, keď ho kráľ Ľudovít daroval bratom Lossonczyovcom, a ako „mesto” sa v historických spisoch spomína od roku 1451. V tomto roku sa tu odohrala tzv. bitka pri Lučenci medzi Jánom Jiskrom a Jánom Huňadym. V meste nájdeme mnohé historické pamiatky. Bohatú ľudovú kultúru dokumentujú múzeá v Lučenci, vo Fiľakove a v Poltári. Novohradské múzeum vzniklo v roku 1955 v Haliči a od roku 1985 sídli v Lučenci v budove bývalého župného súdu. Spravuje viac ako 25 000 archeologických, etnologických, historických a galerijných predmetov dokumentujúcich život, výrobné odvetvia a umeleckú tvorbu regiónu. Môžeme tu vidieť umelecké diela výtvarníkov pôsobiacich v Lučenci a jeho okolí, ale aj cenné zbierky ľudovej keramiky, smaltu a historického skla.

Mesto Lučenec je z hľadiska dostupných služieb považované za obchodné, spoločenské a kultúrne centrum Novohradu. Množstvo zelene a odpočinkových zón poskytuje návštevníkom dostatok miesta na príjemný oddych. Lučenecký park (Mestský park) je jedným z najkrajších parkov na Slovensku. Jeho súčasťou je umelé jazierko a množstvo vzácnych drevín. Na svoje si prídu aj priaznivci športu, pretože mesto ponúka množstvo príležitostí na aktívny oddych. Športové aktivity si môžu dopriať na krytom zimnom štadióne, mestskom kúpalisku alebo v športovej hale.

V meste sa nachádzajú historické secesné domy, ktoré sú stále zachované a v ktorých okrem iného sídlia niektoré bankové inštitúcie i Novohradská knižnica. Dominantou historického centra mesta je neogotický kalvínsky kostol, ktorému dal dnešnú podobu architekt Frantz Wieser po požiari v roku 1849. Jeho veža meria 64 metrov a na jej vrchole sa nachádza kohút, ktorý sa otáča v smere vetra. V tomto kostole bol objavený lučenecký poklad, no v súčasnosti sa nachádza v Národnom múzeu v Budapešti. Najvzácnejším exemplárom nájdeného pokladu je čipka zo zlatých a strieborných nití (udajne najstaršia  v Uhorsku). Na mieste  schátranej synagógy z roku 1863 postavil mad'arský architekt Leopold Baumhorn v roku 1926 secesnú synagógu s výškou 35,4 m, ktorá je jedinečnou stavbou v strednej Európe. lnteriér bol zničený počas 2. svetovej vojny a momentálne je pre verejnosť neprístupný. Zaujímavosťou je,že ide o jednu zo štyroch rovnakých  synagóg; ostatne stoja v Tel Avive, Amsterdame a Bruseli.

www.lucenec.sk

 

 

 

 

 

 

 

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Región Novohrad