V kategórii Okres Lučenec
Značky
Prečítané 3914

Lučenec - Brána do Novohradu

(5 hlasov)

Historické centrum Lučenca

cca 2 - 3 hodiny

Atraktivity na trase

Kubínyiho námestie - Novohradské múzeum a galéria, Kalvínsky kostol, Rímskokatolícky kostol, Reduta,

Fiľakovská cesta - Szilassyho kaštieľ

Vajanského ulica - Židovská synagóga

Masarykova ulica - meštianske secesné domy

Zlatá ulička, Begova veža

Mestský park

Podrobný popis trasy a zaujímavostí

Kubínyiho námestie lemujústálezachovanésecesné historické domy a v ktorých sídlia bankové a rôzne iné inštitúcie. Vašu návštevu si zaslúži Novohradské múzeum a galéria, ktoré spravuje viac ako 25 000 archeologických, etnologických, historických a galerijných predmetov dokumentujúcich život regiónu. Môžete tu vidieť umelecké diela výtvarníkov pôsobiacich v regióne a cenné zbierky ľudovej keramiky, smaltu a historického skla.

Dominantou  Kubínyiho námestia je  neogotický Kalvínsky kostol postavený v roku 1853. Jeho veža meria  64 m a na jej vrchole je umiestnený otáčavý kohút charakteristický pre panorámu mesta. Kostol bol postavený na mieste pôvodného stredovekého kostola a v jeho suteréne je sprístupnená archeologická expozícia, ktorá dokumentuje stavebno - historický vývoj kostola.

Na námestí môžete obdivovať jednoloďovú stavbu postavenú v roku 1783 v barokovo-klasicistickom štýle - Rímskokatolícky kostol Navštívenia Panny Márie.

Južnú časť historického Kubínyiho námestia uzatvára monumentálna budova Reduty, ktorá bola postavená v neogotickom štýle v roku 1856. Sústreďoval sa tu kultúrny a spoločenský život mesta. Dnes je centrom podnikateľského a kultúrno-spoločenského života.

Príjemnou prechádzkou sa dostanete k Szilassyho kaštieľu, postavenomv barokovo-klasicistickom štýle. Obklopoval ho park z ktorého sa zachovala skupina platanov, ktoré patria k chráneným prírodným útvarom mesta. V súčasnosti tento objekt nie je využívaný.

Vašu pozornosť upúta Židovská synagóga, ktorá patrí k najväčším svojho druhu na Slovensku a patrí medzi raritné aj v stredoeurópskom meradle. Bola postavená v rokoch 1923- 1925 a  v roku 1985 bola zapísaná do Štátneho zoznamu nehnuteľných kultúrnych pamiatok. V súčasnosti nie je sprístupnená verejnosti, čaká na svoju rekonštrukciu.

Z Vajanského ulice sa vrátite na Kubínyiho námestie a budete pri prehliadke zaujímavostí mesta pokračovať na Masarykovej ulici, ktorá bola prvýkrát vydláždená v roku 1830.

Príjemnou prechádzkou po Masarykovej ulici s honosnými meštianskymi domami sa dostanete k  malebnej Zlatej uličke, kde sa môžete občerstviť v príjemnej reštaurácii „Begova veža“.

Náš prechádzkový okruh sa ukončí v Mestskom parku, ktorý je obľúbeným oddychovým miestom v meste. Vybudovaný bol v netradičnom francúzskom, anglickom a krajinskom záhradnom slohu a množstvom vzácnych cudzokrajných  drevín. Jeho súčasťou je umelo vybudované jazierko a množstvo oddychových aktivít.

 

INFORMÁCIE:

Mestské informačné centrum
Divadlo B.S. Timravy, Námestie republiky 5 ,984 01 Lučenec

+421/47/451 20 22-23, +421/47/ 433 15 13 

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

www.lucenec.sk

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Región Novohrad Lučenec Mesto Lučenec