V kategórii Okres Detva
Prečítané 573

Detva

(1 Hlas)
Podpoľanie, Zdroj: Archív BBSK, Eduard Genserek Podpoľanie, Zdroj: Archív BBSK, Eduard Genserek

Okresné mesto  Detva je jednou zo vstupných brán do turisticky atraktívneho regiónu Podpoľania. Bohatá ľudová kultúra je zdokumentovaná v Podpolianskom múzeu, ktoré spravuje rozsiahly etnografický, historický a archeologický fond. V meste sa zachovala ľudová architektúra zrubových domov. Medzi chránené kultúrne pamiatky patrí pôvodný detviansky murovaný dom na Námestí SNP č.6. Takéto domy boli pre Detvu charakteristické. Drevená brána  z roku 1857 je poslednou zachovalou ukážkou drevenej architektúry pôvodnej Detvy. Medzi významné pamiatky patrí Kostol sv. Františka Serafínskeho, ktorý pristavali k veži staršieho kostola z roku 1662. V jeho interiéri sa nachádza oratórium a obiehajúca empora.

Mesto Detva a okolie sa zapísalo do histórie vyrezávanými a ornamentne farebne zdobenými krížmi z prvej polovice 20. storočia, ktoré sú súčasťou kultúrneho dedičstva Slovenska a predstavujú symbol regionálnej identity. Symbolom Podpoľania sú aj detvianske fujary od ľudových umelcov. V roku 2005 bol tento originálny dychový nástroj zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Vyvrcholením folklórneho diania a kultúrneho života v regióne sú Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve, ktoré ponúkajú bohatstvo  a krásu ukrytú v ľudových tradíciách. Počas konania festivalu sa usporadúva množstvo sprievodných podujatí, najvýznamnejším je však jarmok tradičných ľudových remesiel, ktorý sa koná v areáli amfiteátra. Cieľom jarmoku je zachovávať tradičné ľudové remeslá, ktoré sú predmetom kultúrneho dedičstva.

www.detva.sk

Autor: Ing. Silvia Neviďanská

 

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Región Podpoľanie Články podľa dátumu: pondelok, 22 október 2018