V kategórii Okres Detva
Prečítané 3805

Podpoľanie

(4 hlasov)
Poľana - výhľad Katruška Poľana - výhľad Katruška

Geografické a administratívno-právne hranice Podpoľania nie sú celkom presne vymedzené. Platí však, že Podpoľanie zahŕňa okres Detva  a zaberá časti okresov Zvolen a Banská Bystrica. Z juhovýchodu susedí s novohradským regiónom, z južnej strany s Hontom, zo západnej s Pohroním a zo severnej s Horehroním. Tento región jednoznačne patrí k najsvojráznejším na Slovensku.

Obyvatelia sa v minulosti zaoberali chovom dobytka, oviec a spracúvaním dreva. Potreba pôdy na polia, lúky a pasienky viedla ku klčovaniu lesov, a tak vznikla charakteristická krajina lazov. Práve rozptýlený laznícky charakter osídlenia patrí k najzaujímavejším hodnotám Podpoľania. Valašská kolonizácia, salašníctvo, chov oviec a spracovanie ovčieho mlieka boli základom pre vznik bryndziarstva, ktoré pretrvalo dodnes. Podpolianske obce boli počas Slovenského národného povstania partizánskymi základňami. Centrom regiónu je okresné mesto Detva. Na území okresu sa stretáva Zvolenská kotlina, Krupinská planina, Ostrôžky, Veporské vrchy, Poľana a Javorie. V okrese sa nachádza trinásť obcí a dve mestá – Detva a Hriňová.
Okresom Detva preteká rieka Slatina, na ktorej je vybudovaná vodárenská nádrž Hriňová. V minulosti v regióne prevládal laznícky spôsob hospodárenia, preto asi tretinu jeho územia pokrývajú lúky a pasienky. Z lesov prevládajú bukové a smrekové, úseky dubového lesa sa zachovali v nižších častiach.

V mestách a obciach Podpoľania sa stretáva moderný spôsob života s tradíciami a charakter regiónu dopĺňa aj stále živá ľudová kultúra. Každý rok sa tu konajú folklórne slávnosti a región v okolí masívu Poľany ozvláštňujú prícestné a náhrobné kríže s osobitou drevorezbou. Unikátom je lesná železnička vo Vígľaši aj reliéf od Majstra Pavla z Levoče v Očovej.
Pozornosť návštevníkov však púta najmä básnikmi ospievané pohorie Poľana, ktoré patrí k najväčším vyhasnutým sopkám v Európe. Z ďalších prírodných zaujímavostí spomeňme na úvod aspoň vodopád Bystré, Jánošíkovu skalu, Kaľamárku či Bátovský balvan. Niet divu, že Podpoľanie láka turistov, ale aj priaznivcov zjazdového a bežeckého lyžovania, cykloturistiky, agroturistiky, jazdectva a paraglajdingu. Čo sa týka „pôvodných obyvateľov“ regiónu, miestne lesy obýva medveď, rys, divá mačka, vlk, vysoká a diviačia zver.

Najväčším turistickým lákadlom Podpoľania je vrch Poľana (alebo aj Zadná Poľana) s výškou 1 458 m n. m. Poskytuje nádherné výhľady až na Krížnu, Kráľovu hoľu a Sitno a vedie ním viacero turistických trás.
Nachádza sa v rovnomennom pohorí s rozlohou 183 km2, ktoré patrí do oblasti Slovenského stredohoria. V lete sem húfne prichádzajú turisti, v zime lyžiari. Poľana je mohutný rozrušený stratovulkán, má tvar masívneho pohoria s kruhovým pôdorysom. Je to najvyššie sopečné pohorie Slovenska a zároveň má najlepšie zachovaný tvar vulkánu s obrovskou kotlovitou prehĺbeninou (kalderou) v centrálnej časti. Svojím priemerom približne 20 km sa dokonca zaraďuje medzi najväčšie vyhasnuté sopky v Európe.
Povrch Poľany spestrujú skalné útvary, napr. Kaľamárka alebo Melichova skala. Pohorie bolo vďaka pestrej faune a flóre vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť, no pre svoju jedinečnosť patrí od roku 1990 aj medzi svetové biosférické rezervácie UNESCO a je zaradené do medzinárodného programu Človek a biosféra. Chránená krajinná oblasť Poľana zasahuje do okresov Banská Bystrica, Zvolen, Detva a Brezno.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Región Podpoľanie Články podľa dátumu: pondelok, 22 október 2018