V kategórii Okres Detva
Prečítané 3526

Detva - Centrum Podpoľania

(3 hlasov)
Detva – Kostol sv. Františka Serafínskeho Detva – Kostol sv. Františka Serafínskeho

Mesto Detva s cca 15 000 obyvateľmi bolo založené v roku 1638 ako poddanská obec vígľašského panstva Ladislava Csákyho. Obec sa rýchle rozrastala a z jej chotára sa postupne vyčlenilo viacero obcí. V roku 1787 tu vznikla prvá bryndziareň na Slovensku. V roku 1811 bola Detva na základe kráľovskej listiny povýšená na mestečko s udelením príslušných výsad – právom organizovania výročných trhov a jarmokov. Štatút mesta získala Detva v roku 1965 a centrom rovnomenného okresu sa stala v roku 1996.

Archeologické nálezy však svedčia o dávnejšej histórii. Archeológovia našli osídlenie a hradisko z neskorej bronzovej, laténskej a rímskej doby či z včasného stredoveku (9. – 11. stor.), ako aj bronzové sekery, laténsky meč a meč z 9. – 10. storočia.
V meste sa zachovala ľudová architektúra zrubových domov. Medzi chránené kultúrne pamiatky patrí pôvodný detviansky murovaný dom na Námestí SNP č. 6. Takéto stavby boli v minulosti pre Detvu charakteristické.
Drevená brána z roku 1857 je poslednou zachovanou ukážkou drobnej drevenej architektúry pôvodnej Detvy. Výraznou pamiatkou je klasicistický Kostol sv. Františka Serafínskeho (1804 – 1805), ktorý pristavali k veži staršieho kostola z roku 1662. V interiéri sa nachádza oratórium a obiehajúca empora.

Do histórie Detvy a okolia môžeme vstúpiť vďaka Podpolianskemu múzeu s rozsiahlym etnografickým, historickým aj archeologickým fondom. Jednou zo stálych výstav je vysunutá expozícia zameraná na tvorbu ľudovej umelkyne Veroniky Golianovej, ktorá sa venovala najmä detvianskej výšivke. Vystavené exponáty sú vyšívané na domácom ľanovom a konopnom plátne. Detvianske výšivky zdobia príbytky ľudí po celom svete.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Región Podpoľanie Články podľa dátumu: pondelok, 22 október 2018