V kategórii Okres Detva
Značky
Prečítané 3378

Detvianske drevené vyrezavané kríže

(6 hlasov)

Tieto symboly kresťanskej viery sú jedinečnou ukážkou zručnosti a majstrovstva rúk detvianskych drevorezbárov.

Pri návšteve Detvy a na potulkách Podpoľaním pozornosť návštevníkov určite zaujmú drevené vyrezávané kríže stojace pri cestách, v blízkosti kostolov a na iných pietnych miestach obcí. Menšie podoby týchto krížov – náhrobné kríže, označujú miesta posledného odpočinku zosnulých. Možno ich nájsť na detvianskom cintoríne, ale aj v expozícii na Kalvárii.

Prícestné aj náhrobné kríže sú artefaktmi ľudového umenia regiónu a zároveň sú súčasťou národného kultúrneho dedičstva Slovenska. Tieto symboly kresťanskej viery sú prejavom zručnosti a majstrovstva rúk miestnych tvorcov -drevorezbárov. Zdobené sú vyrezávanými ornamentmi a ich kolorovaním. Geometrické a rastlinné ornamenty a kresťanská symbolika zdobia prednú ale aj bočné steny kríža.
Z ornamentov sa najčastejšie vyskytuje trojlist, kvietok, lístky, vinič so strapcami hrozna, srdce, svietnik, rozeta s kruhom, voluta, slimák, prstenec, vlnovka, Sviatosť oltárna. Na náhrobných krížoch je súčasťou aj nápis s menom zosnulého a rokom jeho narodenia a úmrtia. Základná farba kríža je tmavá, ornamenty sú biele, žlté, zelené, červené, belasé. Kríž je zvyčajne ukončený a chránený plechovou strieškou, ktorej okraj má podobu čipkového vzoru. V minulosti boli striešky krížov drevené alebo boli kríže bez striešok.

 

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Región Podpoľanie Články podľa dátumu: pondelok, 22 október 2018