V kategórii Okres Žiar nad Hronom
Prečítané 446

Kremnica

(2 hlasov)

V historickom centre Kremnice, ktoré bolo v roku 1956 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu stojí stredoveký Mestský hrad, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.

Tvorí ho jedinečný architektonický komplex stredovekých budov a v jeho areáli sa nachádza šesť expozícií v priestoroch štyroch objektov, ktoré tvorí Románsky karner, Malá veža, Severná veža a Radnica. Tieto mestské hradby patria medzi najzachovalejšie na Slovensku a spolu s historickým jadrom mesta tvoria unikátny súbor gotického urbanizmu.  Dominantnou stavbou hradného areálu je neskorogotický dvojloďový kostol Svätej Kataríny, ktorý je zasvätený patrónke mesta svätej Kataríne. Kostol je aj muzeálnou expozíciou a koncertnou sálou, v ktorej sa každoročne v auguste koná Medzinárodný organový festival Kremnický hradný orgán. V meste sa každoročne koná festival humoru a satiry Kremnické gagy.

Kremnica je významným banským mestom, v ktorom po banskej činnosti zostali technické diela chránené ako technické pamiatky. Zachoval sa tu dômyselný systém troch dedičných štôlní slúžiacich na odvodňovanie baní. Jednou z významných pamiatok mesta je mincovňa, ktorá nepretržite funguje a razia sa v nej slovenské euromince. S mincami, numizmatikou a medailérstvom sa návštevníci môžu oboznámiť v  Múzeum medailí a mincí v Kremnici, ktoré patrí medzi najstaršie na Slovensku. Jedná sa o špecializované múzeum, ktoré patrí medzi jediné svojho druhu na Slovensku a od roku 1994 je súčasťou Národnej banky Slovenska. V jeho bohatom fonde sa nachádzajú vzácne exponáty mincí, medailí, ako aj regionálnej histórie a výtvarného umenia, ktorých je viac ako 90  tisíc.

www.kremnica.sk

 

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Región Pohronie Žiar nad Hronom Články podľa dátumu: piatok, 19 január 2018