V kategórii Kúpaliská a vodné plochy
Prečítané 7318

Vodné nádrže a jazerá Banskobystrického samosprávneho kraja

(15 hlasov)

Na území Banskobystrického samosprávneho kraja sa nachádza množstvo technických pamiatok, ktoré súvisia s baníckou históriou.

Málokto vie, že jazerá v okolí Banskej Štiavnice v krásnom prostredí Štiavnických vrchov sú v skutočnosti dielom ľudskej ruky. V neskoršom období ťažby sa totiž voda stala vynikajúcim zdrojom energie na poháňanie banských zariadení. Aby bolo vody vždy dostatok, začala sa zhromažďovať v umelo vytvorených jazerách. Jej silným spádovým prúdom boli následne poháňané rozličné stroje. Dnes plnia jazerá rekreačnú funkciu.

Najviac tajchov vzniklo v 18. storočí, keď sa na ich projektovaní a výstavbe podieľali S. Mikovíni, M. K. a J. K. Hellovci. Pôvodne bolo v Štiavnických vrchoch asi 60 tajchov, dnes ich je už len asi tretina.

Rozlohou najväčším a zároveň aj najvyhľadávanejším je Počúvadlianske jazero. Plocha vodnej nádrže pri maximálnej hladine predstavuje 117 300 m2. Na brehu bol postavený hotel, ktorý je vyhľadávaný najmä v letných mesiacoch. Pár metrov od hotela sa nachádza malá zoologická záhrada. K dispozícii je i požičovňa člnov a vodných bicyklov. Okrem Počúvadla, ako domáci jazero nazývajú, si môžete krásu okolitej prírody vychutnať na brehoch ďalších jazier, napríklad Richňavského, Evičkinho, Hodrušského, Klinger, Kolpašského, Vindšachtského, Belianskeho, jazera v Banskom Studenci a pod.

 

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Rekreácia Kúpaliská a vodné plochy Termálne kúpalisko Vodný raj Vyhne